Loading...
Arama

Panik Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Ne zaman geleceği kestirilemeyen, geldiğinde dehşet duygularının yaşandığı, sosyal yaşamı önemli ölçüde kısıtlayan bir bozukluktur. Panik atak aniden gelişir, hızlı bir şekilde belirtiler doruk noktasına ulaşır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.Çoğunlukla ergenliğin son dönemleri ile 30′lu yaşlar arasında başlamaktadır. İleriki yaşlarda görülmesi kişinin diğer hastalıklarına ya da madde kullanımına bağlıdır.

Aşağıdaki 13 belirtiden en az 4′ ünün eşlik ettiği yoğun korkular yaşıyorsanız panik atak hastası olabilirsiniz.

 • Kalp atışlarını duyulabilecek derecede kalp hızında artma, çarpıntı
 • Göğüste ağrı ya da sıkıntı hissi
 • Terleme
 • Nefesin daralması, boğuluyormuş gibi hissetmek
 • Titreme veya sarsılma
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları
 • Ölüm korkusu
 • Soluğun kesilmesi
 • Bulantı, karın ağrısı
 • Düşüp bayılacakmış gibi hissetme, sersemlik hissi
 • Kendisini ve çevresini farklı algılama
 • Vücudun bazı bölümlerinde uyuşma, karıncalanma
 • Kontrolünü kaybetmekten ,çıldırmaktan korkma (sık görülür).
 • Panik atak genellikle 15-20 dk sürmektedir. 1-2 dk ya da 1 saatten daha uzun süren ataklar da görülebilir.

Bazı kişilerde kalabalık, açık yerlerde; sokakta, ulaşım araçlarında ,kendini yalnız ve çaresiz hissettiği herhangi bir ortamda panik atak görülmektedir. Bu nedenle bu kişiler kalabalık, kendini yalnız ve çaresiz hissedeceği ortamlarda panik atak olacağı korkusuyla evin dışına çıkmak istemezler ve ev dışına yanında biri olmadan çıkmazlar.

Panik bozuklukları olan kişilerde kafein içeren içecek, yiyecekler ve karbondioksitin yoğun olduğu ortamlar atak başlatabilir.

PANİK ATAK TEDAVİSİ

Panik atak tanısının konulması zordur. Yukarıda sayılan bir çok belirtiyle herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurduğunuzda size bir çok test, tahlil (kan tahlilleri, elektrokardiyografi, röngenler vb.) yapılabilir ve sonucunda birşey bulunamayınca psikolojik denilebilir. İyi bir psikiyatriste giderek tanının konulması ve tedavi edilmesi gerekli bir hastalıktır.

Neden ömür boyu yaşam kalitenizi etkileyecek bu hastalıkla yaşayacaksınız ki…

İLAÇ TEDAVİSİ

Bedensel belirtiler üzerinde etkili olan, atakları tedavinin ilk haftasında kontrol altına alabilen pek çok ilaç bulunmaktadır.

Bunlar; antidepresanlar, anksiyete gideren ilaçlardır.Hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Panik atak yaşayanlarda vücudun diğer sistemlerini de etkileyen gaz, şişkinlik, çarpıntılar, ateş basmaları gibi şikayetlerde görüldüğünden bunlara yönelik ilaçlar da verilmektedir.

Sinir sistemini güçlendiren, uyuşmaları gidermede yardımcı, adet öncesi sendromuna iyi gelen,panik atak tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç ise B Vitaminidir.

Omega-3 kullanılabilir. Papatya, melisa, rezene çayları panik belirtileri azaltabilir.

PSİKOTERAPÖTİK TEDAVİ

Destekleyici Psikoterapi

Panik bozukluğun ilk aşamalarında etkilidir.

Psikodinamik Psikoterapi

Panik ataklar hastalarda ciddi narsistik çatışmalara neden olabilmektedir. Depresif tepkilere yol açabilmektedir. Çoğu kişide uzun süreli bu psikoterapileri gerektirir.

Bilişsel – Davranışçı Tedavi

Kişilere panik atakların, beden duyumlarını yanlış yorumlamalarından kaynaklandığı açıklanmaktadır. Kişilerin panik atak belirtilerin tehlikeli olmadığının, kontrol edilebileceğinin farkına varmaları amaçlanmaktadır.

Solunum Kontrol Teknikleri

Alıştırma Tedavisi

Kişilerin kendine güveninin gelişmesi amaçlanmaktadır. Kişi, panik atağını oluşturan durumlarla karşı karşıya getirilir. Panik atak oluşturan durumlardan, yerlerden kaçması, davranışlardan kaçması önlenerek bu durumlara, ortama alışması sağlanır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*