Loading...
Arama

Ortodonti Nedir? Ortodonti Fiyatları Nasıldır?

Öncelikle, ortodonti kelimesi Latince’den türemiş bir tıbbi terimdir. Latincede ki “ortos” ve “dontos” kelimeleri birleşerek ortodonti kelimesini oluşturmuştur. Anlamları ise sırasıyla düz ve diştir. Ortodonti; çarpık diş ve uyumsuz çene gibi dişlerde ve yüz bölgesinde oluşa gelen düzensizliklerin tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti ile ilgilenen hekimlere ise Ortodontist denmektedir.

Ortodontik Problemlerin Tedavisi

Öncelikle ortodontik tedaviyi 5 madde ile sınıflayabiliriz. Bunlar;

  1. Alt çenenin olması gerektiğinden daha önde bulunması,
  2. Alt çenenin olması gerektiğinden daha arkada bulunması,
  3. İngilizce olarak Overbite şeklinde ifade edilen kısaca; Üst dişlerin, alt dişleri gerektiğinden fazla kapsaması olarak adlandırılan durum,
  4. İngilizce olarak Overjet şeklinde ifade edilen kısaca; Üst ön dişlerin, olması gerektiğinden daha önde bulunması,
  5. İngilizce olarak Crossbite şeklinde ifade edilen kısaca; Üst çenenin olması gerektiğinden daha dar olması ve bu sebep ile dişlerin çeneye rahatça yerleşememesi durumudur.

Bu tip durumlarda ilk yapılan işlem hastanın yaşına göre tedavi şeklini belirlemek olmaktadır. Hasta eğer ergenlik döneminde ise klasik ortodontik tedavi yöntemleri ile hasta tedavi edilebilir. Yaş büyüdükçe bu tip hastalıkları tedavi etmek için ortodonti ve cerrahi işbirliği zorunlu olmaktadır.

Ortodonti tedavisi uygulanması için belirli bir yaş sınırı bulunmamaktadır fakat tabi ki yaşa göre tedavi şekli değişmektedir. Ortodontik tedavi esnasında ağrı ve sızı yaşanmaz. Sanılanın aksine ortodontik tedavi korkulacak bir tedavi yöntemi değildir fakat elbette teller ilk takıldığı zaman ağızda bir takım yaralar oluşabilir ancak ifade ettiğimiz gibi bunlar korkulacak şeyler değildir ve 5 ile 10 gün içerisinde düzeleceklerdir.

Ortodonti Fiyatları

Ülkemizde sabit ortodonti fiyatları bulunmamaktadır ve bu fiyatlar bazı nedenlere bağlı şekilde değişebilir. Bu nedenlere örnek olarak, tedavi süresi ve malzeme türünü verebiliriz. Ortodontist, kendine başvuran hastanın ağız ve çene röntgen filmlerini çektikten ve genel olarak yapılan diş muayenesini yaptıktan sonra hasta ile birlikte tedaviyi planlar ardından ise kesin fiyatı hasta ile paylaşır. Ortodonti için seçeceğiniz Ortodontist uzman olmalıdır. Ortodonti bi hayli zor ve karmaşık bir alandır, tecrübesiz bir ortodonist size ağrılar yaşatabilir ve beklediğiniz ortodonti fiyatına ek olarak ekstra maliyet yaratabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*