Loading...
Arama

Orşit Rahatsızlığı Hakkında Bilgi

Orşit rahatsızlığı testislerde gözlemlenen iltihap sonucu ortaya çıkar ve rahatsızlığa genellikle kabakulağa neden olan virüsler yol açar. Çocukluğunda kabakulak geçiren erkeklerin yaklaşık olarak %35’i orşit rahatsızlığına yakalanmaktadır.

Orşitin diğer nedenleri arasında bel soğukluğu ve chlamydia gibi bazı bakteriyel enfeksiyonlar bulunur. Aniden gelişen rahatsızlık belirtileri arasında testislerde şişme, ağrı ve hassaslık hissi, mide bulantısı, ateş, penisten sıvı gelmesi ve boşalma esnasında kan gelmesi yer almaktadır.

Orşit rahatsızlığı bakteriyel ve viral olabilir. Birçok durumda rahatsızlığın nedeni bakteriyel enfeksiyonlardır. Bakteriyel bir enfeksiyon olan epididimis iltihabı testisler ile sperm kanalını birbirine bağlayan tüplerde iltihaplanma oluşması sonucu ortaya çıkar.

Viral orşit genellikle kabakulak virüsünün sonucu olarak ortaya çıkar. Çocukluk döneminde kabakulak sorunu ile karşılaşan erkeklerin yaklaşık olarak %35’i ergenlik döneminde orşit sorunu ile karşı karşıya kalır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*