Loading...
Arama

Optik Nörit Hastalığı İle İlgili Bilgiler

Optik nörit görsel bilgileri beyine ileten optik sinirlerde gözlemlenen iltihaptır. Rahatsızlık bazı durumlarda ağrı ve geçici görüş kayıplarına neden olabilir. Rahatsızlık genellikle oto bağışıklık sistemindeki bazı sorunlar nedeni ile ortaya çıkar. Bazı kişilerde oluşan optik nörit multipl skleroz rahatsızlığının habercisi olabilir.

Optik Nöritin Belirtileri

Ağrı: Optik nörit rahatsızlığı olan birçok kişi göz hareketlerinin kısıtlanmasına neden olan ağrılar ile karşı karşıya kalır.

Görüş Kaybı: Optik nörit sonucu ortaya çıkan görüş kaybının derecesi rahatsızlığın seviyesine göre değişiklik gösterir. Bazı kişilerde görüş kayıpları ciddi seviyelerde olabilir. Görüş kayıpları genellikle bir iki gün içerisinde oluşur ve çoğu zaman geçicidir.

Renk Görüş Kaybı: Optik nörit kişinin renk görüşünü etkiler. Özellikle kırmızı objelerin görüşünde bozukluklar oluşabilir.

Optik Nöritin Nedenleri

Multipl Skleroz: Multipl skleroz beyini ve omuriliği etkileyen oto bağışıklık sistemine ait bir rahatsızlıktır. Optik nörit rahatsızlığı bazı durumlarda multipl skleroz hastalığının belirtilerinden olabilir.

Nöromileyitis Optika: Nöromileyitis optika diğer bir oto bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Rahatsızlık optik sinirler ve omuriliği etkiler. Nöromileyitis multipl skleroz rahatsızlığı gibi beyinleki sinirlere hasar vermez. Nöromileyitis optika sonucu ortaya çıkan optik nörit oldukça ciddi boyutlarda gerçekleşir.

Enfeksiyonlar: Lyme rahatsızlığı, HIV virüsleri, hepatit B ve herpes gibi bazı rahatsızlıklar optik nörite neden olabilir.

Kranial Arterit: Beyin duvarında oluşan iltihaplanma ile karakterize edilen kranial arterit gözlere ve beyine giden kan akışını sınırlandırır. Rahatsızlık genellikle 70 yaşından sonra ortaya çıkar.

Diyabet: Diyabet rahatsızlığı olan kişilerde optik nörit hastalığının gelişme ihtimali oldukça yüksektir.

Rahatsızlık genellikle kendiliğinde iyileşir. Bazı durumlarda rahatsızlığın iyileşmesini hızlandırmak için damar içi steroit ve oral steroit yöntemleri uygulanabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*