Loading...
Arama

Öksürüğe İyi Gelen Şifalı Bitki Çayları

Öksürük çoğu zaman akciğerlerdeki çeşitli hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkar. Öksürüğün en önemli sebebi akciğerlerin üşütülmesi olmakla birlikte, bu bölgede yoğun bir şekilde bakteri üremesi gerçekleşmesi, bronşit olarak adlandırılabilmekte ve bu hastalık kronik bir hal alabilmektedir. Bu sebeple akciğerleri özellikle soğuk kış aylarında iyi korumak ve üşütmeyi önlemek önemlidir. Bununla birlikte soğuk kış aylarında çeşitli bitki çayları ile vücudunuzun çeşitli organlarına, kalbinize, sinir sisteminize ve kan dolaşımınıza ve en önemlisi de bağışıklık sisteminize katkı sağlayabilirsiniz. Bitkilerin sıcak çay olarak tüketimi, hem içinizi ısıtarak mikropların büyük bir kısmını öldürecek hem de bitkilerde mevcut olan etken maddeler ile vücudunuzun bağışıklık sistemi güçlendirilecektir. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları yazımızda, kışa girmeden deneyebileceğiniz birçok bitki çayı tarifi vereceğiniz.

Nane – Limon Çayı

Nane limon çayı, toplumumuzda soğuk algınları ve mide rahatsızlıklarında sıkça ve sevilerek kullanılan bir çaydır. Bu çayın civan perçemi bitkisi ile birlikte kullanılması etkisi artırmaktadır. Bu çayın demlenmesi için kurutulmuş ya da taze naneleri kaynatarak üzerine bir dilim kesilmiş limon ekleyebilirsiniz.

Ihlamur Çayı

Öksürüğü kesen çaylar arasında, ıhlamur çayı da yer almaktadır. Ihlamur çayı birçok bitkinin bir araya getirilmesi ile demlenebilmektedir. Bir tutam ıhlamur, dilimlenmiş limon, kuşburnu ve zencefil, bir demlikte kaynattıktan sonra, bu karışımın çayı tüketildiğinde, bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesinden tutun mide rahatsızlıklarınıza ve akciğer rahatsızlıklarınıza kadar birçok farklı konuda faydalı etki sağlayacaktır. Ihlamur çayı sadece hastalık durumlarında değil, normal zamanlarda da mideyi yumuşatmak için tüketilmelidir.

Adaçayı

Adaçayı bitkisi doğal antibiyotik ve mikrop öldürücüdür. Adaçayının vücutta iltihapları kuruttuğu bilinmektedir. Bu sebeple, günde 1 ya da 2 bardak adaçayını sıcak olarak tüketebilirsiniz. Akciğer hastalıklarınızın ve enfeksiyonlarınızın adaçayı tarafından tamir edilmesi ise oldukça kısa bir süre alacaktır. Adaçayının  hazırlanmasında, aktarlardan satın alacağınız kurutuluş adaçaylarını, kaynamış suya atarak 10 dakika kadar demlendirin. Adaçayının diğer öksürüğe iyi gelen bitkilerden farklı olarak daha dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Tıbbi aromatik bitkiler grubunda yer aldığından düzenli kullanımda, vücudunuzda yan etkilere neden olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*