Loading...
Arama

Ödem Söktürücü Bitki Çayları

Bazı sabahlar uyandığınız zaman kendinizi balon gibi şişmiş hissedebilirsiniz. Yüzde, parmaklarda, ayaklarda ve bacaklarda bariz bir şekilde görebileceğiniz bu şişliklerin adına ödem denir. Ödem, vücudun çeşitli nedenler ile su tutmasından dolayı oluşan şişkinliktir ve çoğu zaman geçicidir. Sebebi ise çok farklı hastalıklara bağlı olabileceği gibi, aşırı tuz tüketimi ile de alakalı olabilir. Fazla tuz tüketmeyen biriyseniz ödem tutmanızın nedeni şeker veya tansiyon rahatsızlıkları, böbrek ve karaciğer bozuklukları, hamilelik, regl dönemi yada bazı ilaçların yan etkileri olabilir. Böyle durumlarda mutlaka bir hekime gidilerek şişliklerin nedeni araştırılmalıdır.

Ödem söktürücü etkileri ile vücutta biriken fazla sıvıyı atabileceğiniz bitki çayları kullanarak bu can sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz. İdrar veya ter yolu ile atılan ödem sizi rahatlatacaktır. Bunun içinse idrar söktürücü ve ödem attırıcı çayların en başında gelen maydanoz çayını öneririm. Taze veya kurumuş maydanoz kullanılarak kolayca hazırlayacağınız maydanoz çayı aynı zamanda kolesterol sorunu için çok etkilidir. Kuru maydanoz çayı demlenirken bir bardak kaynar su içine 2 çay kaşığı maydanoz atıp 5 dakika demlemek yeterli olacaktır fakat taze maydanoz çayı için maydanozlar sapları ile birlikte 5 dakika kaynatılmalı yada kaynar su içinde yarım saat bekletilerek tüketilmelidir.

Maydanoza çayını ve idrar söktürmesi ile meşhur karahindiba çayını ödem söktürme konusunda ikiye katlayan bir çay olan ekinezya çayı çok güçlü bir idrar söktürücü ve bağışıklık güçlendirici özelliğe sahiptir. Yaban mersini ile birlikte içilirse hafızayı güçlendiren ve karaciğeri onaran bir çay haline dönüşecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*