Loading...
Arama

Ödem Nasıl Atılır? Ödem Atmaya Yardımcı Bitkisel Çay

Özellikle biz kadınların sıcak yaz günlerinde en çok şikayet ettiği şeylerden birisi ödem. Ödem elbette sadece sıcak sebebiyle oluşmuyor. Yumurtlama ve adet dönemi öncesi artan östrojen hormonu seviyeleri, yüksek sodyum (tuz) içerikli beslenme, hareketsizlik ve yetersiz sıvı tüketimi diğer belli başlı ödem oluşma sebepleri arasında yer alıyor.

Sabah uyandığımızda normal boyutlarında olan ellerimiz, ayaklarımız ve bacaklarımız akşama kadar günlük aktivitelerimiz süresince şekil değiştirerek kocaman oluyorlar. Bunu önlemek için aşağıdaki önerileri dikkate alır ve tarifini verdiğim çayı günde iki defa taze demleyerek içerseniz mutlaka faydasını göreceksiniz.

Fazla ödemden kurtulmak düşündüğünüzden çok daha kolay!

Tuzu mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın!

Tuzlu yemek yemek tamamen bir damak alışkanlığı ve bunu kırabilirsiniz. Bir anda kesmek yerine yavaş yavaş tuzu yemeklerinizden azaltın. Bu süre içerisinde sizin damak tadınız da daha az tuza alışacak ve yemeklerden lezzet almaya devam edeceksiniz. Hatta zamanla yiyeceklerin tadı tuzla bastırılmadığından size daha bile lezzetli gelecekler. Fazla sodyum vücudunuza ödem dışında da pek çok zarar vermektedir. Ne kadar erken hayatınızdan çıkarırsanız o kadar faydasını görürsünüz.

Tuzdan vazgeçmek size zor geliyorsa, tuzu yavaş yavaş azaltırken yerine başka baharatlar koymayı deneyin. Örneğin acı (elbette seviyorsanız) tuz eksikliğini oldukça bastıran bir lezzet. Toleransınıza göre ayarlanmış bir tutam pul biber veya isot biberi yemeklerinizin lezzetini kaçırmadan tuzunu azaltmanızı sağlayacaktır.

Sıvı tüketiminizi arttırın!

Biz toplum olarak siyah çayı ve kahveyi çok seviyoruz. Sabah, öğlen, akşam veya ne zaman fırsat bulursak tükettiğimiz çay ve kahve aslında gündelik hayatımızda içtiğimiz su miktarını oldukça azaltıyor. Örneğin yemek sonrası hararetimizi almak için su değil çay içiyoruz veya sabah uyandığımızda vücudumuzun esas ihtiyacı su olmasına rağmen kahveyle bunu bastırıyoruz. Ben de büyük bir çay kahve fanı olduğum için hayatımdan bu ikiliyi çıkarmak yerine daha kurallarına uygun tüketmeyi tercih ediyorum. Sizlere de tavsiye ederim. Mutlaka bilinçli su tüketin ve vücudunuzu susuz bırakmayın. Ödem atmanıza çok büyük faydası olacağı gibi toksinlerin atılmasına büyük faydası olacaktır ve cildinizi güzelleştirecektir.

Eğer oruç tutuyorsanız gece uyuyana kadar ve sabah sahurda mümkün olduğu kadar çok sıvı tüketin. Bu sıcak ve uzun günlerde vücudunuzun su dengesini korumak adına bu çok önemli. Ayrıca sahurdan sonra kaynar suyun içine atılmış birkaç limon dilimi ve nane yaprağı hararetinizi alarak gün içerisindeki susuzluğunuzu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hareketsiz yaşam biçiminizden kurtulun!

Eğer oturarak çalışıyorsanız veya genel olarak hareket etmekten pek hoşlanmıyorsanız bu sizin için kötü haber. Çünkü hareket etmek vücudumuz için çok gerekli ve sağlıklı. Evet hayat şartları bir çoğumuzun spora ayrıca zaman ayırmasına engel olabiliyor, ancak bu hareket etmemek için bir bahane olmamalı. Eğer zaten işinizde ayakta bolca zaman geçiriyor ve gün içerisinde ortalama yirmi dakika yarım saat arası yürüyorsanız hiç sorun yok. Ayrıca evinin tüm işini kendisi yapan bir ev hanımı da günlük egzersizini neredeyse eksiksiz yapıyor sayılabilir. Ancak vaktiniz yoksa bile en azından bir 15-20 dakikalık yürüyüşü hayatınıza eklemeye çalışın. Hareketsizlik hem özellikle ayak ve bacaklarda ödeme sebep olur, hem de harcadığınız kalori miktarını çok düşürerek kilo kontrolünüzü zorlaştırır. Ayrıca evde mat üzerinde yapacağınız 15 dakikalık egzersizler hem size kendinizi çok iyi hissettirecek hem de ödem atmanızı kolaylaştıracaktır.

Ödem Atmaya Yardımcı Çay

Ödem attıran ve zayıflamaya yardımcı çay tarifi!

Bu kadar ödem üzerine konuşmuşken sizlerle yakın bir zamanda diyetisyenimin bana vermiş olduğu ödem çayını paylaşmak istedim. Bu çayın hem hazırlaması çok pratik hem de gerçekten ödem atmayı sağlıyor ve diyet yaparken kilo vermeyi destekliyor. Elbette tek başına hiçbir çay sizi zayıflatmayacak ancak mutlaka ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

El, ayak ve bacak şişliklerinizden kurtulmanıza yardımcı olacak bu çayın içimi de çok güzel. Eğer günlük çay ve kahve tüketiminiz çoksa, size tavsiyem çay veya kahve yerine bu çayı içmeniz. Eğer günde 1-2 bardağı geçmiyorsa sorun yok. Ancak 5-6 bardak kahve ve çay içiyorsanız bunların iki bardağını bu çaya saklamanız uygun olacaktır.

Çayın içerisinde ödem attırıcı özellikleriyle bilinen kiraz sapı ve mısır püskülü var. Bunların yanında sindirimi kolaylaştıran ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasına destek olan funda yaprağı ve böbrek fonksiyonlarına faydalı avokado yaprağı kullanılıyor. Genelde her aktarda bulabileceğiniz bu bitkiler ayrıca marketlerde hazır paket olarak da mevcut. Eğer arzu ederseniz kendi kiraz sapınızı ve mısır püskülünüzü de kurutabilirsiniz. Taze funda ve avokado yaprağı bulmak biraz sorun olabilir.

Ödem ve Zayıflama Çayı Tarifi

  • 1 tutam mısır püskülü
  • 10-15 adet kiraz sapı
  • 2 tatlı kaşığı funda yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı avokado yaprağı

Ocağa bir buçuk kupalık su koyuyor (bir kısmı buharlaşacak) ve kaynatıyoruz. Kaynayan suya malzemeleri atıp 1 dakika sonra altını kapatıyoruz. Yaklaşık bir beş dakika üzeri kapalı olarak demlenmesini bekliyoruz. Sonra süzüyor ve kupada afiyetle içiyoruz. Ben tadını çok sevdim ama eğer sizin hoşunuza gitmezse içine bir dilim taze limon atabilirsiniz.

Bir diğer tavsiye de eğer ödem arttırıcı özelliğini arttırmak istiyorsanız birkaç dal maydanozu da malzemelere ekleyebilirsiniz. Ben maydanozun kaynamış tadından çok hoşlanmadığım için maydanozlu tarifi kullanmadım.

Bu çayı günde iki defa mümkünse öğlen ve akşam yemeklerinden yarım saat sonra tüketmeniz öneriliyor. Eğer işe gidiyorsanız ve öğlen demleme şansınız olmuyorsa iki bardağın birini işten geldikten sonra, diğerini de yemekten 1 saat sonra tüketebilirsiniz. Yatmadan çok kısa bir süre önce tüketmenizi tavsiye etmiyorum çünkü ödem atıcı özelliğinden dolayı çok sık tuvalete kalkmanıza sebep olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*