Loading...
Arama

Obezite ve Meme Kanseri Arasındaki İlişki Obezitenin Türüne Bağlı

Yeni yapılan bir araştırmanın sonucuna göre kadınlarda obez olmanın yanı sıra yağlanmanın biriktiği bölge görülen meme kanseri türünü etkiliyor. Yağlanmanın göbek bölgesinde biriktiği kadınlarda meme kanserinin farklı bir alt türü görülüyor. Bu bulgu da obezite ve meme kanseri arasındaki ilişkinin düşünülenden daha kompleks olduğunu ortaya koyuyor.
Meme kanseri tüm dünya genelinde kadınlarda en çok görülen kanser türüdür ve kansere bağlı ölümler sıralamasında ilk beşte yer almaktadır. Risk faktörleri araştırıldığında ise obezite bilinen en önemli risk faktörlerinden biri olarak belirtilmektedir. Obezitenin de daha çok hormon pozitif meme kanseriyle (ER+) ilişkili olduğu savunulurken nedeni tam olarak bilinmemekteydi.
Bu durumun obezitenin türüyle ilişkili olabileceğini düşünen araştırmacılar bu hipotezi test etmek için yeni meme kanseri tanısı alan 25-70 yaş arası 1316 Çinli kadını taramışlar. Kadınların vücut ölçüleri alınıp, üreme sağılığı ve tıbbi geçmişiyle ilgili bilgileri elde edildikten sonra elde edilen bilgiler kontrol grubunu oluşturan sağlıklı kadınların verileriyle karşılaştırılmış.
Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde beden kitle endeksleri (BKİ) yüksek olan kadınların özellikle menopoz öncesi hormon pozitif meme kanseri riski daha yüksek bulunurken; bel bölgesi daha geniş olan kadınların meme kanseri negatif kanser türüyle (ER-) daha yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*