Ana Sayfa / Bebek ve Çocuk Sağlığı / Obezite Tedavisi Gören Çocuklara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite Tedavisi Gören Çocuklara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Değerlendir

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocukların “obezite” riski her geçen gün artarak devam etmektedir. Henüz çocukluk yaşlarındayken başlayan obezite ilerleyen yaşlarda ise şeker hastalığı, kalp hastalıkları, hipertansiyon gibi bir çok hastalığın en büyük tetikleyicisi olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden çocuklarınıza henüz bebeklik dönemlerinde sağlıklı beslenme alışkanlığının yanı sıra hareketli yaşam tarzının kazandırılması ve empoze edilmesi gereklidir.

Obezite Tedavisi Gören Çocuklara Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Çocuğun güveni asla sarsılmamalı, özellikle toplum içerisinde veya arkadaşlarının yanındayken kendine olan güvenini kaybetmemesi için kilo ile ilgili sözler sarf edilmemelidir.
  2. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması için çaba gösterilmelidir.
  3. Meyve ve sebzeye karşı olan tutumu her olumsuz ise bu tutumu değiştirilmeli ve meyve, sebze ağırlıklı beslenmesi için ikna çalışmalarına başlamalısınız.
  4. Mümkünse bütün aile bireyleri az yağlı ve yağsız süt ve süt ürünleri tüketmelidir.
  5. Hareketsiz bir hayat sürmesine neden olan bütün etkenler kısıtlanmalıdır. (Bilgisayar, televizyon vs.)
  6. Yemek porsiyonları azaltılmalı ve belli bir süre sonra yarı yarıya indirilmelidir.
  7. Çocuk tek başına yemek yememeli ve yemekten önce mutlaka su içmelidir.
  8. Özellikle sabah kahvaltısı kusursuz bir şekilde yapılmalı, günün diğer öğünleri de geciktirilmemeli veya yenmeden geçilmemelidir.
  9. Eğer okula gidiyorsa kesinlikle beslenme çantasında evden yiyecek ve içecek götürülmelidir.
  10. Çocuğunuz kilo vermeye başladığı anda kilo kaybının yağ kütlesinden olup olmadığına bakılmalı. Kalıcı ve sağlıklı bir zayıflama için kilo kaybının yağ kütlesinden olması gerekmektedir.

Yukarıda hazırladığımız bu 10 madde, sizlerin dikkat etmesi ve bilinçlenmeniz gereken noktalar. Kilo vermek ve özellikle obezite tedavisi için çocuk hekimleri tarafından bir tedavi süreci uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Lekeleri Neden Oluşur? başlıklı makalemizde Doğum Lekesi Nasıl Oluşur?, Doğum Lekesi Nedenleri ve Doğum Lekesi Sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları

Değerlendir Bebeklerde idrar yolunda oluşan bakteriler enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon belirtileri olarak kusma, ateş, iştahsızlık, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc