Loading...
Arama

Nikel Alerjisi Hakkında Bilgiler

Nikel alerjisi en sık gözlemlenen alerjilerden birisidir ve deride kızarıklıklara ve kaşıntılara neden olur. Nikel alerjisi genellikle küpeler ve takılar nedeniyle ortaya çıkar. Alerji her yaştan kişiyi etkileyebilir.

Eğer nikel alerjiniz varsa belirtiler nikel maddesi ile temasın ardından 12-48 saat içerisinde ortaya çıkar. Belirtileri dört haftaya kadar sürebilir. Nikel alerjisinin belirtileri arasında ciltte kızarıklıklar, şişlikler, kaşıntı, cilt renginde değişiklik, ciltte kuruma ve kabarcıklar yer almaktadır.

Nikel alerjisi vücudun bağışıklık sisteminin nikel maddesine karşı reaksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkar. Eğer bağışıklık sisteminiz nikele karşı reaksiyon gösteriyorsa bu alerji nikel ile ilk temasınızda veya birkaç kere temas etmeniz halinde gözlemlenir.

Nikel alerjisinin tedavisi yoktur. Nikele karşı vücudunuz reaksiyon göstermeye başladıktan sonra durum nikel ile her temas halinde oluşunuzda tekrarlanacaktır. Ortaya çıkan alerjik reaksiyonun belirtileri 2 hafta ile 4 hafta arasında sürebilir. Doktorunuz alerjinin belirtilerini azaltmak için sizi bazı kortikosteroit kremler veya oral kortikosteroitler önerebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*