Loading...
Arama

MS Hastalığı Hakkında Detaylı Bilgi

MS hastalığı, merkezi sinir sistemi ile alakalı olarak gelişen bir hastalıktır. MS hastalığının bir diğer adı multiple sklerozdur. Bu hastalık kişide yürüme, görme ve konuşma kabiliyetlerinin kontrol edilememesine neden olur.

MS hastalığının multiple olarak tanımlanmasının nedeni, hastalık nedeni ile beyin ve omuriliğin birçok alanının etkilenebilmesidir. Hastalığın belirtileri çok hafif seyredebilir ve bir anda ortaya çıkabilir ya da yok olabilir.

MS hastalığının skleroz olarak tanımı ise, hastalığın omurilik ve beyinde hasara uğramış alanlarda sklerozan plakalar (sertleşmiş)oluşturmasıdır. MS kesinlikle bir akıl ya da ruh hastalığı ve bulaşıcı bir değildir. Fakat günümüzde tam olarak önlenememekte ve tedavi edilememektedir.
Ms Hastalığı

MS merkezi sinir sistemini nasıl etkiler?

Merkezi sinir sistemi sinirler boyunca vücudun farklı alanlarına elektriksel mesajlar gönderen bir santrale benzetilir. Vücuda yayılan mesajlar ise kişinin bilinçli ya da istem dışı yaptığı hareketleri kontrol eder. Kişide gelişen Multipl Skleroz vücuda yayılan bu mesajların düzenini bozar. Sağlıklı olan sinir liflerinin çoğunluğu vücuda yayılması gereken mesajların iletimini sağlayan ve miyelin olarak adlandırılan yağlı bir madde ile çevrilidir.

MS hastalarında miyelin olarak adlandırılan yağlı madde parçalanarak yerine sertleşmiş dokular konumlanır. Bu dokularda iletilen mesajların geçişini engeller ya da yön değişimine uğratır. Dolayısı ile vücut işlevlerini tam olarak gerçekleştiremez, çünkü:

İletilen mesajlar farklı alanlara gider,

İletilen mesajlar tam olması gerektiği gibi iletilemez.

Multipl Skleroz’e yol açan faktör nedir?

Bu sorunun cevabı tıpta henüz tam olarak bilinememektedir ve iyileştirici bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat bu hastalık ile ilgili bazı varsayımlar ortaya konulmuştur.

Bağışıklık sistemi: Vücudun bağışıklık sistemi zamanla gücünü kaybederek işlevini tam olarak yerine getiremeyebilir ve vücut kendi hücrelerine saldırabilir. Bu durum tıpta ‘’Oto-İmmun’’ reaksiyon olarak tanımlanır. MS hastalığı ‘’Oto-İmmun’’ reaksiyon nedeni ile oluşum gösterebilir.

Virüs saldırısı: Vücuda giren virüsler büyük bir hızla çoğalabilir ve herhangi hastalığına yol açabilir. Ancak bazı virüsler vücuda yerleştikten aylar ya da yıllar sonra vücutta farklı hastalıklara neden olabilir. MS bu vücuda yerleşen ve kalan virüsler nedeni ile oluşum gösterebilir.

MS hastalığının belirtileri nelerdir?

MS hastalığında oluşabilecek belirtiler merkezi sinir sisteminin hangi bölümünün etkilenip etkilenmediğine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi hastalarda zaman ilerledikçe daha farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. MS hastalığının en fazla görülen belirtisi yorgunluk ve halsizlik hissidir. Ayrıca,

  • Konuşma bozukluğu,
  • Kas sertleşmesi,
  • Karıncalanma,
  • Görme bozukluğu,
  • Denge sorunu,
  • Koordinasyon güçlüğü,
  • Cinsel işlev bozuklukları,
  • Hafıza kaybı,

Mesane ve bağırsak problemleri olarak sıralanabilir. Her MS hastası sıralanan belirtilerin hepsini yaşamayabilir. Fakat her hasta da daha farklı belirtiler de oluşabilir.

MS hastalığı nasıl teşhis edilir?

MS hastalığı, sinsi bir hastalık olduğu içinb ilk başlarda ortaya çıkan hafif belirtiler nedeni ile kişiler doktora başvurmaya ihtiyaç duymaz. Bu nedenle MS hastalığının tanısı birçok vakada fazlaca ilerlemiş şikayetler sonucu konulabilmektedir. MS tanısı yapıldıktan sonra bile bazen oluşan yakınmalar kaybolabilir ya da daha da ilerleyebilir. Hastalığın tanısı için detaylı nörolojik muayene ve ayrıntılı MR sonucuna ihtiyaç duyulur.

MS hastalığının tedavisi var mıdır?

MS hastalığı ne yazık ki tedavi ile iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalıktır. Hastalığın boyutuna göre hastayı rahatlatabilecek ve işlevlerindeki bozuklukları hafifletebilecek ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca güç kaybı olan kasları güçlendirmek için fizik tedavi ve günlük aktiviteleri kolaylaştırmak için rehabilitasyon tedavisi kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*