Loading...
Arama

MS Hastalığı Bitkisel Tedavi Yolları

MS daha çok genç erişkinlerde görülen, beyin ve omuriliğinden oluşan merkezi sinir sistemini etkisi altına alan nörolojik hastalıklardandır. Hastalıkta omurilik ve beyin sinir telciklerini saran miyelin tabakası etkilenmektedir. Miyelin tabakasının merkezi sinir sisteminin vücuda gönderdiği elektriksel mesajları iletme görevi bulunmaktadır. Bunun zarar görmesi iletimde aksaklıklara ve kesintilere neden olur. Hastalığın atak döneminde miyelin tabakasında iltihaplanma meydana gelir. İltihaplanma hafif olduğunda, kendini tamir edebilse bile, şiddetli olanlarda üzerinde katı bir tabaka veya plak oluşur. Bu da iletişimi engellediğinden, organlar arasında haberleşme sağlanamaz. Hastalarda yorgunluk, karıncalanma, ağrı, güçsüzlük, görme sorunları, denge sorunları, kas güçsüzlüğü gibi belirtiler görülmeye başlanır. Belirtilerin olması halinde, kişilerin mutlaka nöroloji kliniklerine başvurması gerekir. Bunun yanında kendilerine yardımcı bitkisel tedavilerden destek alabilirler. MS hastalığı kişiye özel belirtiler vermektedir. Bu yüzden bitkisel tedavileri uygularken, doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Hastalığın kesin olarak tedavisi bulunmasa da, bu hastalığa maruz kalan kişilerin hastalığın etkilerinden kurtulmasına, rahatlamasına katkı sağlayacak olan şifalı bitkiler, tıbbi tedavinin yanında destekleyici olacaktır.

MS Hastalığı Bitkisel Tedavi

MS hastalığı bitkisel tedavi yolları nelerdir?

  • Soya fasulyesini kavurarak yemek ya da kaynatıp suyunu içmek hastalığın ataklarını hafifletmekte faydalıdır.
  • Sülük tedavisi doktor kontrolünde yapmak faydalı olur.
  • Hardal yağı, kekik yağı, biberiye yağı, zencefil yağı gibi yakıcı yağları bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak, bel bölgesinden omuriliğinin üstüne doğru, omuz ve dirseklerde dahil masaj yapılmalıdır. Bu yağları mutlaka zeytinyağı gibi yumuşatıcı yağlarla karıştırarak uygulayın. Tek başına sürüldüğünde cildinize zarar verebilir.
  • Isırgan otunun içeriğinde olan bileşikler vücutta tepkimeye yol açacağından, bu otun eldivensiz olarak tutulması vücuda faydalı olacaktır. Vücudunuza yararlı olabilecek bileşikleri enjekte etmiş olursunuz.
  • Semiz otunun içeriğinde oldukça fazla oranda bulunan magnezyum, MS ataklarının azaltılmasında faydalıdır. Günde bir tabak buharda pişirilmiş semizotu tüketmek, hastalara faydalı olacaktır.
  • Bazı araştırmalar köpek balığı kıkırdağı ve çuha çiçeği yağının hastalığın tedavisinde faydalı olabileceğini belirtiyorlar.
  • Son yıllarda keçi sütünden fayda görmüş hastalar bulunmaktadır. Aç karnına keçi sütünü içebilirsiniz.
  • Bir bardak sıcak suyun içinde demleyeceğiniz defne yaprağını içmek, hastalığa iyi gelebilecek şifalı bitkiler arasındadır. Defne yağını da vücudunuza masaj yaparak sürebilirsiniz.
  • Kantaron yağı ile el ve ayak parmakları dahil olmak üzere tüm vücuda yapılacak masajda faydalı olacaktır.
  • Kantaron yağı, ruşeym, ardıç yaprağı, melek otu, buğday özü karışımından hazırlayacağınız içeceği hastalığın etkilerinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*