Loading...
Arama

Mor Patates ve Mor Patatesin Faydaları

Ülkemizde manav reyonlarında çok fazla göremediğimiz sebzelerden birisi olan mor patates aslında birçok rahatsızlığa karşı iyi bir sebze ve sağlık açısından birçok yararı bulunuyor. Özellikle antosiyanin içeren bir madde ile güçlü bir antioksidan özelliğe sahip; yani vücuttaki zararlı maddelerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu madde hafızayı güçlendirmeya yardımcı oluyor ve sinir sistemini koruyor.

Bunun yanında mor patatesin başka birçok faydası da bulunuyor tabiki… Halsizlik ve yorgunluğa karşı iyi gelen mor patates enerji veriyor. Şeker hastaları içinde oldukça faydalı, kan şeker miktarını dengeliyor ve düşürüyor. Sindirim sistemine ise en büyük faydası kabızlık önleyici bir sebze olması. Kanı temizlediği gibi bazı kanser türlerine karşı da etkili bir sebze… Ayrıca cilt sağlığına da faydaları söz konusu; el ve ayaklardaki çatlaklara karşı oldukça etkili. Kuru ciltler için faydalı. Bağırsak kurtlarını döktüğü gibi bağırsak şişkinliğini de azaltıyor. Basur sorunu çekenler içinde iyi bir sebze.

Ülkemizde henüz çok fazla tanınmıyor olsa da sizlerde mor patates ile sağlıklı beslenmeye başlayabilirsiniz. Fiyatı birçok faktöre göre değişmek ile beraber 4-7 TL arasındadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*