Loading...
Arama

Molluskum Kontagiosum Nedir?

Molluskum kontagiosum viral bir enfeksiyondur. Direk temas, cinsel ilişki, virus ile enfekte eşyalar vb. şekilde bulaşır. Değişken bir kuluçka süresi vardır. Yaklaşık olarak 2 hafta ile 6 ay arasında bu süre değişebilir. Hastalığın en büyük belirtisi; genital bölgeler, kasık ve makat civarındaki sert, sivilce benzeri kabartılardır. Bu hastalık hızlı bir yayılma eğilimi gösterebilir. Kabartıların içlerinden beyaz renkli bir sıvı gelir. Bu enfeksiyon bağışıklığı düşük kişilerde daha fazla görülür.

Tedaviye gerek kalmadan bu oluşumlar kendiliğinden, iz bırakmadan iyileşebilir. Ancak kısa sürede iyileşmeyen lezyonların yayılmasını ve başka kişilere bulaşmasını önlemek için, anestetik kremler sürüldükten veya sıvı nitrojen uygulandıktan sonra içindeki sıvının çıkarılması önerilmektedir. Elektrokoter ile yakılarak veya kriyoterapi ile dondurularak da tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*