Loading...
Arama

Mol Gebelik Nedir?

Mol gebelik hidatidiform mol olarak adlandırılan, gebeliğin anormal bir formudur. Normal olarak seyrinde anne ve bebek arasında besin alışverişini sağlayan plasentaya dönüşen hücreler olan gebelik zarlarının anormal büyümesi ile karakterize, gebeliğin ender görülen sorunudur.

Mol gebelik gözlemlendiğinde plasenta normal gelişemez. Bunun yerine, rahimde bir tümör oluşur ve plasentanın kist olarak da adlandırılan sıvı dolu keseler haline gelmesine neden olur. Her 1.000 kişiden yaklaşık 1’inde (yüzde 0.1) mol gebelik gözlemlendir.

Mol gebeliğin iki türü gözlemlenmektedir, Tekrarlayan mol gebelik genellikle tam mol gebelik ve parsiyel mol gebelik. Genel görülen mol gebelikte, plasental hücresinde normal olmayan ve şişme tarzında sıvı dolu kistler oluşturduğu görülmektedir.

Bu gözlemlerin dışında fetal olarak adlandırılan gelişimi kısıtlayan doku oluşumu da yoktur. Ender mol gebelikte, nadir şekilde görülen ve  oluşan plasenta dokusu ile birlikte normal plasental doku olabilir. Bir fetüs oluşumu da olabilir, ancak fetüs hayatta kalamaz ve genellikle gebeliğin erken döneminde düşük yapılır.

Mol gebelik, ender görülen kanser türü olarak da gözlemlenebilir ve ciddi komplikasyonlara sahip olabilir. Erken tedavi gerektirir.

Mol Gebelik Kimlerde görülür?

Günümüzde her 1000 hamilelikten yaklaşık olarak 1’inde mol gebelik gözlemlenir ve teşhis edilir. Mol gebelik kimlerde görülür ile ilişkili çeşitli faktörlerden bazıları:

mol gebelik belirtileri
 • Anne yaşı. Mol gebelik 35 yaşından büyük veya 20 yaşından küçük kadınlarda daha olasıdır.
 • Önceki mol gebelik. Bir mol gebelik geçirdiyseniz, başka bir mol hamileliğiniz olma olasılığınız daha yüksektir. Ortalama olarak her 100 kadından 1’inde tekrarlayan bir mol gebelik olur.

 

Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İlk başta tipik bir hamilelik gibi hissedebilir. Bununla birlikte, muhtemelen bazı şeylerin farklı olduğuna dair belirti ve semptomlar gözlemleyebilirsiniz.

 • Kanama . İlk trimesterde (13 haftaya kadar) parlak kırmızıdan koyu kahverengiye kadar kanamanız olabilir. Tam bir mol hamileliğiniz varsa, bu daha olasıdır. Kanamada üzüm benzeri kistler (doku pıhtıları) olabilir.
 • Şiddetli bulantı ve kusma ile birlikte yüksek hCG. HCG hormonu plasenta tarafından yapılır. Birçok hamile kadına belirli miktarda bulantı ve kusma vermekten sorumludur. Mol gebelikte normalden daha fazla plasenta dokusu olabilir. Daha yüksek hCG seviyeleri şiddetli bulantı ve kusmaya neden olabilir.
 • Pelvik ağrı ve basınç. Mol gebelikteki dokular, özellikle ikinci trimesterde olması gerekenden daha hızlı büyür. Mideniz, hamileliğin bu erken aşaması için çok büyük görünebilir. Hızlı büyüme aynı zamanda baskı ve ağrıya da neden olabilir.

Mol gebelikte diğer semptomlar gibi ilk bakışta normal bir gebelik gibi gözlemlenebilir, fakat çoğu mol gebelikte aşağıdakiler dâhil bazı belirti ve semptomlar seyir edebilir:

 • İlk trimesterde koyu kahverengiden parlak kırmızıya vajinal kanama
 • Şiddetli bulantı ve kusma
 • Bazen üzüm benzeri kistlerin vajinal geçişi
 • Pelvik basınç veya ağrı

Aşağıdakiler gibi diğer mol gebelik belirtileri gözlemlenebilir. Mol hamileliğin aşağıdaki gibi herhangi bir belirti veya semptomunu yaşarsanız, doktorunuza veya hamilelik uzmanınıza danışın:

 • Hızlı uterus büyümesi – rahim, hamilelik aşaması için çok büyüktür
 • Yüksek tansiyon
 • Preeklampsi – 20 haftalık hamilelikten sonra idrarda yüksek tansiyon ve proteine ​​neden olan bir durum
 • Yumurtalık kistleri
 • Anemi
 • Aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm)

Mol Gebelik Nedenleri

Nadir görülen ve normal olmayan döllenme sonucunda yumurtada gözlemlenir. Yetişkin bir insan vücudundaki hücrelerin normalde 23 çift kromozom barındırır. Her eşte bir kromozom babadan, diğer kromozom anneden gelir.

Tam olarak gözlemlenen mol gebelikte boş bir yumurtada bir veya iki spermle döllenmiş ve genetik olarak hücrelerin tamamı babadan gelmektedir. Bu gibi durumlarda annenin yumurtasından alınan kromozomlar eksilir veya pasif olur ve babanın kromozomları eşlenir.

Nadir olarak kısmi veya tam belirti gözlenmeyen mol gebelikte, annenin kromozomları eksilmez fakat baba bu sefer iki çift kromozom sağlar. Embriyonun 46 yerine 69 kromozomu vardır. Genellikle iki spermin bir yumurtayı döllemesi ve babanın genetik materyalinin fazladan bir kopyasıyla görüldüğünde ortaya çıkar.

Mol Gebelik Nasıl teşhis edilir?

Bazen normal gebelik ultrason taramasına gittiğinizde bir mol gebelik teşhisi konur. Diğer zamanlarda, bir mol hamileliğin neden olabileceği semptomlarınız varsa, doktorunuz kan testleri ve taramalar yazacaktır.

mol gebelik teşhisi

Mol gebeliğin pelvis ultrasonu tipik olarak üzüm benzeri bir kan damarı ve doku kümesi gösterecektir. Doktorunuz ayrıca teşhisi doğrulamak için MRI ve BT taramaları gibi başka görüntüleme önerebilir.

Kandaki yüksek hCG seviyeleri aynı zamanda bir mol gebelik belirtisi olabilir. Ancak bazı mol gebelikler hCG seviyelerini yükseltmeyebilir ve yüksek hCG ayrıca ikiz taşıma gibi diğer standart gebelik türlerinden de kaynaklanır. Başka bir deyişle, doktorunuz yalnızca hCG seviyelerine göre bu teşhisi koymayacaktır.

Mol Gebelik Tedavi seçenekleri nelerdir?

Normal ve sağlıklı bir hamileliğe dönüşemez. Komplikasyonları önlemek için tedavi görmelisiniz. Bu, olumlu hamilelik sonucunun ilk zevklerinden sonra alışılması gerçekten çok zor bir haber olabilir.

Doğru tedavi ile başarılı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilirsiniz.

Tedaviniz aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

Dilatasyon ve küretaj (D&C)

Bir D&C ile doktorunuz, açıklığı rahminize (serviks) doğru genişleterek ve zararlı dokuyu çıkarmak için tıbbi bir vakum kullanarak bu gebeliği kaldıracaktır.

Bu prosedürü uygulamadan önce uykuda olacak veya yerel uyuşma hissedeceksiniz. D&C bazen diğer koşullar için bir doktorun ofisinde ayakta tedavi prosedürü olarak yapılsa da, bu gebelik için tipik olarak bir hastanede yatan hasta ameliyatı olarak yapılır.

Kemoterapi ilaçları

Mol gebeliğiniz daha yüksek bir risk kategorisine girerse – kanser potansiyeli nedeniyle veya herhangi bir nedenle uygun bakımı almakta zorluk çekiyorsanız – D & C’nizden sonra bir miktar kemoterapi tedavisi alabilirsiniz. Bu, hCG seviyeleriniz zamanla düşmezse daha olasıdır.

Histerektomi

Histerektomi tüm rahmin alındığı ameliyattır. Tekrar hamile kalmak istemiyorsanız, bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Bu prosedür için tamamen uyutularak ameliyat olacaksınız. Histerektomi, bu gebelik için yaygın bir tedavi değildir.

RhoGAM

Eğer varsa Rh-negatif kan, kendi tedavilerinin bir parçası olarak Rhogam isimli ilacı alırsınız. Bu, antikor geliştirmeyle ilgili bazı komplikasyonları önler. Emin olun ve doktorunuza A-, O-, B- veya AB- kan grubunuz olup olmadığını bildirin.

Bakım sonrası

Mol hamileliğiniz çıkarıldıktan sonra, daha fazla kan testine ve izlemeye ihtiyacınız olacak. Rahminizde hiç mol doku kalmadığından emin olmak çok önemlidir.

Nadir durumlarda, mol doku yeniden büyüyebilir ve bazı kanser türlerine neden olabilir. Doktorunuz hCG seviyenizi kontrol edecek ve tedaviden sonra size bir yıla kadar taramalar verecektir.

Sonraki aşamada tedavi

Çoğu aynı zamanda çok tedavi edilebilir ve hayatta kalma oranına sahiptir. Bazı kanserler için kemoterapi ve radyasyon tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Mol gebelikler yaygın değildir, ancak her yaştan ve geçmişten kadınların başına gelebilir. Bu gebelik uzun ve duygusal olarak yorucu bir deneyim olabilir.

Tedavi ve bekleme süresi duygusal, zihinsel ve fiziksel sağlığınıza da zarar verebilir. Sağlıklı bir şekilde her türlü hamilelik kaybı için yas tutmak için zaman ayırmak önemlidir.

Doktorunuza destek grupları hakkında danışın. Bu gebeliği geçiren diğer kadınlara ulaşın. Terapi ve danışmanlık, çok da uzak olmayan bir gelecekte sağlıklı bir hamileliği ve bebeği dört gözle beklemenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*