Ana Sayfa / Bitkisel Çaylar / Mine Çiçeği Çayı ve Faydaları

Mine Çiçeği Çayı ve Faydaları

Değerlendir

Mine çiçeği halk arasında; kanotu veya güvercinotu olarakta bilinmektedir. Bu bitkinin Latince adı Verbena officinalis’tir. Avrupa ve Asya’da yer yer yetişmektedir. Özellikle ekilmemiş tarlalarda ve yol kenarlarında görülen bir bitkidir. Ortalama 50 cm boya sahiptir. Temmuz ve Ağustos ayında mavimsi renkte çiçekler açar. Mine çiçeği bitkisinin içerisinde tanen, verbanelin ve verbenin gibi maddeler bulunur.

Çayının nasıl hazırlanacağına geçecek olursak;1 litre suyun içerisine 50-60 gram kadar kuru bitki konulur ve kaynatılır. Sonrasında birkaç dakika demlenmeye bırakılır. Bu şekilde bitki çayı hazırlanır.

Mine Çiçeği Çayının Faydaları

  • Kabız yapıcı özelliği vardır. Bu nedenle ishal tedavisinde kullanılabilir.
  • Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve öksürük gibi problemlerin hızlı bir şekilde atlatılmasına yardım eder.
  • Yatıştırıcı bir etkisi vardır.
  • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk gibi problemlerde kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kırkkilit Otu Çayı Tarifi ve Faydaları başlıklı makalemizde Kırkkilit Otu Çayı, Kırkkilit Otu Çayı Faydaları ve Kırkkilit Otu Çayı Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Sakinleştirici Özelliği Bulunan Bitki Çayları

Değerlendir Günlük yaşantıda, olağan birçok olay başımıza gelmektedir. Bu olaylar sonucunda sinirlerimiz gerilebilir, stres yapabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc