Loading...
Arama

Migreni Önleyen İlaçlar ve Etkileri

Migren ilaçları içerdikleri maddeler sayesinde ağır baş ağrıları ve migreni önlemeye yardımcı olabilir. Inderal ve Toprol gibi ilaçlar iyi birer beta bloker özelliğine sahiptir beyin kan damarlarını dinlendirir. Kan damarlarında daralma olduğunda migren azar. Cardizem ve Verapamil gibi kalsiyum kanal blokerleri de kullanılabilir. Migreni önlemede antidepresanların da etkisi vardır.

Amitriptilin ve nortriptilin gibi antidepresanlar trisiklik etkide faydalıdır. Botoks tedavisi de migrende kullanılmaktadır. Yüz ve kafa bölgesine az miktarda enjekte edilir.

Migren ilaçları hangi durumlarda kesilmelidir!

  • Hayatınızı olumsuz etkilerse, orta ve şiddetli baş ağrısı yaparsa
  • Ayda en az 3 gün şiddetli baş ağrıları yaşatırsa
  • Yaşam kalitenizi ciddi oranda etkilerse
  • Çok sık migren kesici alıyorsanız
  • Yeterli rahatlama sağlamıyorsa
  • Bir önceki haliniz daha iyiyse
  • Uzun süreli yan etkiler sürerse

Migren ilaçları ayda en az 3-5 kere yoğun baş ağrısı çekenlerde kullanılır. Sağlık durumunuza uygun değilse ilaç kullanmayın. Doktorlar, biogeribesleme, gevşeme terapisi ya da stres yönetimi terapisi uygulayabilir. Gebelikte ilk dönemlerde doktor önerisiyle kullanılabilir.

Not: Tüm bu ilaçlar mutlaka doktor muayenesinden sonra yine doktor önerisi ve reçetesi ile kullanılmalıdır. Aksi takdirde birçok farklı sağlık sorununa yol açma ihtimalleri söz konusudur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*