Loading...
Arama

Mide Yıkanması ve Mide Yıkama İşlemi

Bu konumuzda mide yıkamanın nasıl yapıldığı ve hangi durumlarda yapıldığı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. İlk olarak hangi durumlarda mide yıkanır ona bakalım.

Hangi Durumlarda Mide Yıkanır?

  • Özellikle sindirim sistemine ait zehirlenme vakalarında mide yıkanmasına sıklıkla başvurulur. Hastanın durumu ne olursa olsun, isterse koma halinde olsun bu işlem mutlaka yapılmalıdır.
  • Tedavi maksadıyla midenin yıkandığı durumlar vardır. Özellikle gastrit yani mide iltihaplanması durumunda midenin yıkanmasına başvurulur.
  • Çeşitli nedenlerle oluşan mide genişlemelerinde de midenin yıkanmasına gidilir. Midede bulunan besinlerin, sıvıların yada gazların mideden çok geç boşalması midenin genişlemesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda midede kokuşma ve genişleme meydana gelir. Midenin daha fazla genişlemesini ve mide duvarının zarar görmesini önlemek için midenin yıkanması gerekmektedir.
  • Ameliyatlardan sonra da mide içeriğini boşaltmak için mide yıkanması yoluna gidilebilir.
  • Sürekli bir kusma söz konusu ise mide yıkaması yapılabilir.

Midenin yıkanması için; yumuşak ve bükülebilen sondalar kullanılmalıdır. Bu sondalar yaklaşık 1,5 metre uzunluğunda ve 0,8-1,2 cm çapında olmalıdır. Bazı insanlar sondaları kendileri yutabilmektedir. Bunlarda fazla bir sorun yaşanmamaktadır. Sondayı kendiliğinden yutamayan kişilerde ise; çeşitli yöntemlerle sonda yutturulmalıdır.

Mide Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır?

Peki nasıl yaptırılır mide yıkama işi; ilk olarak hasta oturur vaziyete alınır ve elbiselerini korumak için önüne bir havlu yada bez bağlanır. Hastanın başı mutlaka öne eğik olmalıdır. Doktor veya hasta bakıcı, hastanın önünde durmalı­dır. Doktor sondayı sağ eliyle yazı kalemi gibi tutar ve hasta ağzını açtıktan sonra, doktor sol elinin işaret parmağı ile hastanın dilini bastırarak sağ eliyle de sondayı, bu işaret parmağı boyunca yutaktan içeri sokar. Bu esnada hastada kusma isteği olur ki, hasta ya sık sık yutkunması söylenir. Sonda yavaş yavaş, sondadaki işaretli yere kadar içeri itilir. İşaretli yere gelince, hastaya derin soluk alması söylenerek midesi yıkanmaya başlanır. Bazı hastalarda kusma arzusunu önlemek için, Mide yıkanmasından 15 dakika kadar evvel; kurma önleyici uygulamalar yapılabilir.

Mide yıkanmasının her seferinde kullanılacak suyun miktarı 500 mililitreyi geçmemelidir. Fakat bir mide yıkanmasının tam olarak sonuçlanabilmesi için duruma göre 4-5 litre su lazımdır. Bu su ya adi su veya litresinde 3-4 gram bikarbonat içeren sudur.

Mide yıkanması çok çok özel vakalar dışında hasta oturur pozisyonda iken yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*