Loading...
Arama

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Çözüm Önerileri!

Mide yanması özellikle ağır, baharatlı ve yağlı yemeklerden veya midenizin tepki gösterdiği gıdalardan sonra sıklıkla görülebilen sorunlardan birisidir. Beslenme kaynaklı meydana gelen mide yanmalarından korunabilmek için midenizde bu tür sorunlara neden olan yiyecek veya içecekleri daha sonra unutmamak ve tüketmemek kaydıyla bir yerlere not edip sağlığınız için en uygun beslenme programını oluşturabilirsiniz. Ancak midenin yanmasının nedenleri yalnızca bu saydıklarımız değildir. Bunun dışında birçok farklı nedende midede yanmaya neden olabilir. Mide yanmasına neden olan diğer faktörler arasında besin alerjileri, bakteriyel bazı enfeksiyonlar, safra kesesi problemleri, aşırı stres, mide ülseri gibi sorunlar ve hastalıklar sayılabilir.

Eğer sürekli olan ve sizi ciddi anlamda rahatsız eden bir mide yanması söz konusu ise siz çözüm aramak yerine uygun bir uzmana danışmanızda ve muayene olmanızda yarar vardır. Bu sizin sağlığınız açısından ve sorunun çözümü açısından daha değerlidir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanmasına neden olan asıl neden mide asidinin aşırı derecede üretilmesi ve mideye salınmasıdır. Mide asidinin normale göre daha çok salınmasının nedeniyse sindirimi zor olan ve mideyi rahatsız eden besinlerin mideye gelmesindendir. Sizler sindirimi zor olan ve mideyi yoran gıdalar tüketirseniz mideniz daha fazla miktarda mide asidi salgılayacak ve bu nedenden dolayı midenizdeki çeşitli yaralar (mide ülseri vb.) yanma hissi meydana getirecektir. Reflü hastalığından dolayı sıkıntı yaşayan hastalarda ise mide asidinin fazla salgılanması, ayrıca mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Bu nedenden dolayı yanma hissi daha şiddetli hissedilir ve ağız bölgesine kadar yayılır.

Sizlere sıraladığımız bu belirtileri ve sorunları daha az miktara indirmek için öncelikli olarak midenizin asit salgılamasını kontrol altında tutmalısınız. Yani mide asidi olması gereken miktarda salgılanmalı. Mide asidini kontrol altında tutmak için doktor önerisi ile çeşitli antiasit ilaçlar kullanabilirsiniz. Çoğunlukla çiğneme tabletleri olarak piyasada olan bu ilaçları eczanelerden reçetesiz bir şekilde alabilirsiniz. İlacı alırken eczane yetkilisine durumu anlatmanız yeterlidir.

Mide Yanması İçin Doğal ve Bitkisel Öneriler

Mide yanması sorununu daha az seviyelere indirmek için bazı doğal ve bitkisel önerilerde vardır. Bunlar arasında akla ilk gelenler zencefil ve kekik çayıdır. Bu çayları tarifine uygun şekilde demleyin ve ılımasını bekleyin. Sonrasında ise gün içerisinde birkaç fincan tüketin. Tatlandırıcı isterseniz şeker yerine 1 çay kaşığı bal koymanız daha iyidir. Bal aynı zamanda mide için faydalı bir besin maddesidir. Bu nedenle bal önermekteyiz.

Bal Tüketin!

Bal demişken günde bir kez 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırarak yemeniz yine mide yanmasına ve diğer mide sorunlarına iyi gelecektir.

Mide yanması şikayetlerinin nedenleri arasında bazen gaz problemleri gelmektedir. Eğer gaz kaynaklı mide yanmanız varsa sırtınız yere dik şekilde oturun ve midenize dairesel hareketler ile masaj yapın. Bu gaz probleminin azalmasına katkı sağlayacaktır.

Yukarıda söylemiştik mide yanmasının önemli sebeplerinden birisi strestir. Stresten mümkün olduğunca uzak durun. Spor ve nefes egzersizleri ile kendinizi rahatlatın.

Muz Size Göre!

Meyveyi seviyorsanız muz tam size göre bir meyvedir. Muz tüketimi mide yanmasını bir miktar azaltmaktadır.

Mide yanması probleminin önüne geçebilmek için beslenme alışkanlıkları da oldukça önemlidir. Yatmadan önceki 2-3 saatte herhangi bir besin tüketmek doğru değildir. Bu süre içerisinde sadece su içebilirsiniz.

Uyumadan 2-3 saat kadar önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Uyurken mide asidi salgılanması reflü hastalığı yaşayan kişilerde mide yanmasına sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*