Loading...
Arama

Mide Ülseri Nedenleri ve Belirtileri

Ülser çeşitli dokularda meydana gelen ve bazı özelliklere sahip olan derin yaralardır. Mide ülseri ise mide mukozasında yer alan yaralardır. Mide iç kısmının çeşitli nedenlere bağlı olarak tahriş olması ve bunun sonucunda derin yaralar oluşması mide ülseri olarak adlandırılır.

Nedenleri

Ülserin oluşmasında temel etken, helicobacter pylori adı verilen bakteri nedeni ile mide iç tabakasının zayıflaması ve korunmasız hale gelerek tahriş olmasıdır. Mide ülseri oluşumuna neden olan faktörler; asitli içecekleri fazla tüketmek, tedavi edilemeyen gastrit, sinir bozukluğu, karaciğer yetmezliği, sindirimi zor olan yiyeceklerin fazla tüketilmesi, sigara ve alkol kullanımı, uzun süre ilaç kullanımı, kalp hastalıkları gibi durumlardır.

Belirtileri

Hastalığın ilk başlangıcında gözlenen şikayetler, ağırlık ve mide ekşimesidir. Hastaya ağzına ekşi su gelmesinden yıkanır. Hastanın dili pasta tarifi ve tat alma duyusu azalmıştır ve beraberinde rengi solmuştur. Hastanın karnın üst kısmına bastırıldığında acıma hissetmektedir. Mide ülserinin belirtilerin başlangıcında tedavi edilmemesi durumunda, yemek yedikten birkaç saat sonra sırta doğru ilerleyen şiddetli mide krampları baş göstermektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Tedavisi

Mide ülseri, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Özellikle başlangıç aşamasında tedaviye başlanması mümkün olursa, hasta son derece şanslıdır. Tedavi süreci daha çok ülsere sebebiyet veren bakteriyi yok etmek ve mide asidini azaltıcı etkiye sahip ilaçlarla gerçekleştirilir. Çok ender durumlarda ameliyat gerekebilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*