Loading...
Arama

Mide Poliplerinin Belirtileri ve Tedavisi

Polip organlarda ortaya çıkan hücre birikimleridir. Midede oluşan hücre birikmelerine mide polipleri adı verilir. Mide polipleri genellikle nadir olarak gözlemlenir. Poliplerin belirtileri kolaylıkla ortaya çıkmaz. Belirtiler genellikle genel taramalar sonucu teşhis edilir. Teşhis edilen polipler uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

Mide Poliplerinin Belirtileri

Çoğu kez mide polipleri belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaz. Genellikle polipler genel taramalar sonucu ortaya çıkar. Bununla birlikte midede büyümeye başlayan polipler mide ve ince bağırsak yolunu kapatarak karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Mide Poliplerinin Nedenleri ve Türleri

Mide polipleri midenin iltihaplanması veya hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Mide poliplerinin farklı türleri bulunmaktadır.

Fundik Bez Polipleri

Fundik bez polipleri midede bulunan glandüler hücrelerinden oluşur. Bu tür polipler genellikle kolon kanseri sendromu bulunan kişilerde gözlemlenir. Bu tür polipler kansere neden olur.

Hiperplastik Polipler

Hiperplastik polipler gastrit iltihabı bulunan kişilerde daha sık olarak gözlemlenir. Bu polipler nadir olarak kanserli hücrelere dönüşür. Eğer polipler aşırı büyüme gösterirse kanserli hücrelere dönüşebilir.

Adenoma

Adenoma, DNA’larda kusurların oluşmasına yol açar. Bu durumda midede kanserli hücreler oluşabilir.

Mide Poliplerinin Teşhisi

Mide poliplerinin teşhisinde iki farklı prosedür uygulanır. İlk olarak midenin içini görmek için özel bir teleskop kullanılır. Ağızdan bir ince boru ile mideye bir kamera yerleştirilir. Bu sayede mide doktor tarafından rahatlıkla görülebilir. Ardından biyopsi ile poliplerden bir örnek alınır ve bu hücrelerin kanserli olup olmadığı tespit edilir.

Mide Poliplerinin Tedavisi

Bazı durumlarda tedavi gerekli olmayabilir. Ufak çaplı polipler genellikle kanserli hücrelere dönüşmez ve bu polipler için tedavi gerekli olmayabilir. Bununla birlikte bu poliplerin düzenli olarak izlenmesi gerekir. Eğer polipler anormal bir şekilde büyümeye başlarsa uygun tedavi yöntemi ile poliplerin alınması gerekir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*