Loading...
Arama

Mide-Bağırsak Gazı ve Gaz Sancısının Nedenleri

Mide ve bağırsak gazı ile sıkça karşılaşmaktayız. Bunun en büyük nedeni yeme alışkanlıklarındaki yanlışlıklardır. Özellikle yemek yerken veya birşey içerken hava yutarsanız bu size mide ve bağırsak gazı olarak döner. Yutulan hava sindirim sisteminin sonuna doğru gaz olarak ilerler ve bu durum size sancı verebilir. Gaz oluşumunda birde ince bağırsaklarda sindirilmeyen karbonhidratların kalın bağırsaklardaki mikroorganizmalar tarafından fermente edilmesi de etkilidir. Özellikle baklagiller bu anlamda en çok gaz oluşturan ve rahatsızlık veren besinlerdir. Bunun en büyük nedeni bu besinlerin fazla miktarda lif içermesidir. Aslında liflerin birçok faydası söz konusudur ve mutlaka alınması gerekir ama en büyük dezavantajı bu olsa gerek…

Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi gibi bazı durumlarda mide ve bağırsak gazına sebep olur. Bazı hastalıkların belirtileri arasında da gaz oluşumu yer almaktadır. Bu hastalıklara örnek olarak; crohn, kolit ve IBS verilebilir.

Bazı antibiyotiklerde bağırsağın normal florasını bozduğundan gaz oluşumuna sebep verir.

Ayrıca bazı kişilerin bazı gıdalara duyarlılığı vardır. Örneğin bazı kişilerin süte karşı duyarlılığı vardır. Bu kişiler süt şekerini sindiremez. Bu gibi durumlarda gaz oluşumuna ve gaz sancısına neden olur.

Kısacası mide ve bağırsak gazının ve gaz sancısının nedenleri beslenme ve kişinin duyarlılığı ile alakalıdır. Bu sorun ile karşılaşanlar düzenli beslenme alışkanlığı ile bu durumdan kurtulabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*