Loading...
Arama

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? Mide Ağrısı Tedavisi

Mide ağrısı, karın ya da karın üst kısmında hissedilen ve şiddetlenmesi halinde sırta da vurabilen ağrıdır. Bazı hastalar tarafından karın ağrısı olarak da ifade edilebilmektedir. Bu ağrıların birçok sebebi olabilmektedir. Genellikle kısa süreli ve tekrarlayan sancılar şeklinde kendisini gösterir. Bazen bu durum birkaç saat sürerken bazen günlerce tekrar edebilmektedir. Ama mide ağrısı mutlaka dikkate alınması gereken bir durumdur.

Mide Ağrısının Nedenleri

Mide ağrısı yalnızca üşütmekten kaynaklanabileceği gibi bazı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Örnek olarak kolit, gastrit, hazımsızlık, safra kesesi iltihabı, safra taşı, mide ülseri ya da mide kanseri bu hastalıklar arasında sayılabilmektedir. Tabi ki bunların dışında başka hastalıklarda mide ağrısına sebep olabilir.

Mide Ağrısının Tedavisi

Öncelikle ağrıya neden olan durumlar araştırılmalıdır. Eğer ağrı üşütmekten kaynaklanıyor ise kısa sürede geçebilirken, sık sık tekrar eden ve daha uzun süren mide ağrıları ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Eğer böyle bir durum var ise vakit kaybedilmemeli, derhal doktora gidilmelidir. Doktorun gerçekleştireceği muayene ve tetkiklerden sonra mide ağrısının nedeni saptanır ve hasta için uygun tedavi uygulanır.

Tabi ki öncelikli olarak nedene yönelik tedavi gerekir. Bunun dışında doktorunuz bazı beslenme önerilerinde bulunabilir. bunları dikkate almakta fayda vardır. Asitli ve kafein içeren içeceklerden uzak durmakta önemlidir. Bunların yanında mide koruyucu ve kas gevşetici ilaçlar doktor önerdiği takdirde kullanılabilir.

Mide Ağrısına İyi Gelebilecek Besinler

Bal ve tarçından meydana getirilen karışım mide kanseri ve mide ülseri gibi durumlara son derece iyi gelmektedir. Aynı zamanda nane de sakinleştirici etkisi ile mide ağrıları için oldukça yararlıdır. Papatya çayı mide ağrısını kesmek için başka bir alternatiftir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*