Loading...
Arama

Memede Kitle ve Sertlik Nedenleri

Memede sertlik ve kitle meme hastalıkların en sık görülen belirtisidir. Bu durumda en kısa sürede bir genel cerrahi uzmanına başvuru yapmakta fayda vardır. Tabi ki bu kitle direk olarak meme kanserinin göstergesi değildir. Hatta meme kanseri olma olasılığı düşüktür, fakat tedbir amaçlı doktora görünmekte yarar vardır. Özellikle 40 yaşın üzerindeki hastaların memede sertliği hisseder hissetmez doktora başvurmaları önerilir. Doğurganlık çağındaki kadınların ise sertliği hissetmeleri üzerinden bir adet dönemi geçinceye kadar bekleyip, kanama bittikten 4-5 gün sonra doktora başvurmaları teşhis yönünden daha isabetli olur.

Meme içinde salgı bezleri, salgı kanalları, destek dokusu, yağ dokusu gibi farklı kıvamda dokular vardır. Özellikle salgısal dokular hormonların etkileriyle sık sık değişimler gösterebilirler. Meme parmaklar arasında sıktırılarak kontrol edildiği zaman bazı normal dokular kitle gibi algılanabilir. Kendi kendine meme muayenesinde özellikle parmakların yumuşak kısımlarıyla bastırılıp memenin ovalanarak muayene edilmesine dikkat edilmelidir.

Özellikle sıvı içerikli kesecikler şeklindeki (kistik) kitleler pek çok kadında gözlenebilir. Bunlar kanser yönünden bir risk taşımazlar. Katı içerikli (solid) kitlelerin ise çoğu (fibroadenom, fibrokistik hastalık gibi) iyi huylu hastalıklara bağlı olabilir. Yakın takip edilmeleri ve kitlenin türünün saptanması için parça (biyopsi) alınması gerekebilir.

Elbette fark edilen şey kötü huylu bir kitle de olabilir. Ancak bu iyimser tahminlere göre zayıf bir olasılıktır. Kesin sonuca muayene, görüntüleme tetkikleri ve biyopsi yapıldıktan sonra ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*