Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Memede Kitle ve Sertlik Nedenleri

Memede Kitle ve Sertlik Nedenleri

Değerlendir

Memede sertlik ve kitle meme hastalıkların en sık görülen belirtisidir. Bu durumda en kısa sürede bir genel cerrahi uzmanına başvuru yapmakta fayda vardır. Tabi ki bu kitle direk olarak meme kanserinin göstergesi değildir. Hatta meme kanseri olma olasılığı düşüktür, fakat tedbir amaçlı doktora görünmekte yarar vardır. Özellikle 40 yaşın üzerindeki hastaların memede sertliği hisseder hissetmez doktora başvurmaları önerilir. Doğurganlık çağındaki kadınların ise sertliği hissetmeleri üzerinden bir adet dönemi geçinceye kadar bekleyip, kanama bittikten 4-5 gün sonra doktora başvurmaları teşhis yönünden daha isabetli olur.

Meme içinde salgı bezleri, salgı kanalları, destek dokusu, yağ dokusu gibi farklı kıvamda dokular vardır. Özellikle salgısal dokular hormonların etkileriyle sık sık değişimler gösterebilirler. Meme parmaklar arasında sıktırılarak kontrol edildiği zaman bazı normal dokular kitle gibi algılanabilir. Kendi kendine meme muayenesinde özellikle parmakların yumuşak kısımlarıyla bastırılıp memenin ovalanarak muayene edilmesine dikkat edilmelidir.

Özellikle sıvı içerikli kesecikler şeklindeki (kistik) kitleler pek çok kadında gözlenebilir. Bunlar kanser yönünden bir risk taşımazlar. Katı içerikli (solid) kitlelerin ise çoğu (fibroadenom, fibrokistik hastalık gibi) iyi huylu hastalıklara bağlı olabilir. Yakın takip edilmeleri ve kitlenin türünün saptanması için parça (biyopsi) alınması gerekebilir.

Elbette fark edilen şey kötü huylu bir kitle de olabilir. Ancak bu iyimser tahminlere göre zayıf bir olasılıktır. Kesin sonuca muayene, görüntüleme tetkikleri ve biyopsi yapıldıktan sonra ulaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Vajinal Mantar Belirtileri başlıklı makalemizde Vajinada Soyulmalar, Vajinal Mantar Belirti ve Vajinal Mantar Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Doğum Kontrol Haplarının Fiyatları ve Yan Etkileri

Değerlendir İstenilen zamanda çocuk sahibi olmak için, istenmeyen gebelikleri önlemeye yardımcı olan yöntemlere doğum kontrol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc