Loading...
Arama

Meme Kanseri Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Meme kanseri orta yaş üzerindeki kadınların en büyük korkulu rüyalarından birisidir. Kadınlarda en çok görülen kanser türü olan meme kanseri 35 ile 55 yaş dönemi arasında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık olarak her on kadından birisi meme kanserine yakalanmaktadır. Birçok kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de kesin bir önleme yolu yoktur. Fakat erken tanı ve tedaviye erken başlanması meme kanserine yakalanan için hayat kurtarıcı faktörlerdir. Meme kanserinin tanısının erken konulması tedaviyi nerdeyse %100 oranında başarılı kılmaktadır.

Meme kanserinin en önemli belirtisi memelerde çeşitli büyüklüklerde ve kıvamda kitleler oluşmasıdır. Bu kitle hastalığın ilk aşamalarında küçük bir kitle olabilir, hatta fark edilmeyebilir. Giderek büyüyen kitle ele gelir ve gözle görülebilir bir hal alır. Bununla beraber memede büyümenin olması, meme başından akıntı gelmesi, meme başının içe çekilmesi ve ağrı görülebilen diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

Meme kanserinin teşhisinde klinik muayene ve önem taşımaktadır. Memenin muayenesi ile beraber özellikle koltuk altı lenf yumruları da muayene edilmelidir. Bununla beraber kesin tanı için ultrason muayenesi ve mamografi gibi yardımcı tanı yöntemleri kullanılmalıdır. Mamografi ile henüz ilk aşamadaki meme kanserinin tanısı konulabilmektedir. Bu nedenle orta yaş üzerindeki kadınların; özelliklede genetik olarak meme kanserine yatkın kişilerin rutin olarak mamografi yaptırmasında yarar vardır.

Meme kanserinin tedavisinde başlıca 4 tedavi yöntemi vardır. Bunlar cerrahi yöntem, radyoterapi, kemoterapi ve endokrin tedavidir. Hastanın genel durumu, meme kanserinin şiddeti, meme kanserinin türü gibi birçok faktöre göre uzman doktor tarafından hangi tedavi seçeneğinin uygulanacağına karar verilir. Kemoterapi ve endokrin tedavi sistemik olarak etki eden tedavi yöntemleri olmasına karşın; cerrahi tedavi ve radyoterapi kanserin lokal kontrolünü sağlayan tedavi yöntemleridir. Radyoterapi genellikle cerrahi tedaviden sonra kalabilecek kanser hücrelerini yok etmek için kullanılan tedavi yöntemidir.

Eğer sizde 35-55 yaş aralığındaysanız rutin olarak meme kanserine karşı mamografi yaptırmanızda fayda vardır. Çünkü kanserin ve dolayısıyla meme kanserinin tedavisindeki en önemli nokta erken tanıdır. Erken tanı ile meme kanserinin atlatmanız çok kolaydır. Fakat kanserin ilerlediği durumlarda bunu söylemek her zaman mümkün olmayabilir. Mamografi ile kanser dış belirti vermeden birkaç yıl önce tespit edilebilir. Buda bu uygulamanın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*