Melisa Çayı ve Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayı; özellikle sakinleştirici bir bitki olarak bilinmektedir. Yaşantımızda sinirlerimizi geren birçok olay vardır. Çok büyük bir sinir hastalığı olmadığı durumlarda, melisa çayı içildiği takdirde; gerginliği azaltır, sinirleri yatıştırır ve sakinleştirir. Aynı zamanda rahatlattığından uykuya dalmayı kolaylaştırır. Migren ağrılarına oldukça iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür, böbrek hastalıklarının önlenmesinde çok fazla yardımcıdır. Hafızayı da güçlendirir. Yüksek tansiyonu önlemekte oldukça etkilidir. Cildi, güneşin zararlı etkilerinden korur ve ayrıca kırışıklıkların önlenmesinde yardımcıdır. Kalp hastaları için önerilmektedir. Kadınların regl döneminde yaşadığı ağrıları rahatlatma konusunda faydalıdır. Yemekten hemen sonra bir fincan melisa çayı içildiğinde, hazmı kolaylaştırdığı, gaz ve şişkinlik gibi sorunları ortadan kalkmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir

Melisa bitkisini kurutulmuş olarak aktarlardan almanız mümkündür. Bir bardak kaynar suya, birkaç gram kuru melisa otu konulup, demlemeye bırakılır. Yaklaşık 10-15 dakika demlendirilir. Melisa otu, suyun içerisine konulduktan sonra asla su kaynatılmamalıdır. Melisa çayını demlerken, içilene kadar kapağının kapalı tutulması soğumaması ve güzel demlenmesi açısından önemlidir. Melisa çayını tatlandırmak istendiğinde beyaz şeker yerine bal tercih edilirse, daha yararlı olacaktır.

Melisa Çayının Zararları

Melisa çayının doğru kullanıldığı takdirde zararı yoktur. Gün içerisinde 2-3 fincandan fazla içilmemesi tavsiye edilir. Devamlı kullanımda, bazı dönemlerde ara verilmesi daha uygundur. Ayrıca melisa çayı ile kullanılan bir ya da birkaç ilaç varsa, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın