Ana Sayfa / Bitkisel Çaylar / Melisa Çayı ve Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayı ve Melisa Çayının Faydaları

Değerlendir

Melisa; özellikle sakinleştirici bir bitki olarak bilinmektedir. Yaşantımızda sinirlerimizi geren birçok olay vardır. Çok büyük bir sinir hastalığı olmadığı durumlarda, melisa çayı içildiği takdirde; gerginliği azaltır, sinirleri yatıştırır ve sakinleştirir. Aynı zamanda rahatlattığından uykuya dalmayı kolaylaştırır. Migren ağrılarına oldukça iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür, böbrek hastalıklarının önlenmesinde çok fazla yardımcıdır. Hafızayı da güçlendirir. Yüksek tansiyonu önlemekte oldukça etkilidir. Cildi, güneşin zararlı etkilerinden korur ve ayrıca kırışıklıkların önlenmesinde yardımcıdır. Kalp hastaları için önerilmektedir. Kadınların regl döneminde yaşadığı ağrıları rahatlatma konusunda faydalıdır. Yemekten hemen sonra bir fincan melisa çayı içildiğinde, hazmı kolaylaştırdığı, gaz ve şişkinlik gibi sorunları ortadan kalkmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir

Melisa bitkisini kurutulmuş olarak aktarlardan almanız mümkündür. Bir bardak kaynar suya, birkaç gram kuru melisa otu konulup, demlemeye bırakılır. Yaklaşık 10-15 dakika demlendirilir. Melisa otu, suyun içerisine konulduktan sonra asla su kaynatılmamalıdır. Melisa çayını demlerken, içilene kadar kapağının kapalı tutulması soğumaması ve güzel demlenmesi açısından önemlidir. Melisa çayını tatlandırmak istendiğinde beyaz şeker yerine bal tercih edilirse, daha yararlı olacaktır.

Melisa Çayının Zararları

Melisa çayının doğru kullanıldığı takdirde zararı yoktur. Gün içerisinde 2-3 fincandan fazla içilmemesi tavsiye edilir. Devamlı kullanımda, bazı dönemlerde ara verilmesi daha uygundur. Ayrıca melisa çayı ile kullanılan bir ya da birkaç ilaç varsa, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sinameki Çayı ve Sinameki Çayının Faydaları başlıklı makalemizde Kabızlık İçin Bitkisel Çay, Sinameki Çayı Faydaları ve Sinameki Çayı Faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Sakinleştirici Özelliği Bulunan Bitki Çayları

Değerlendir Günlük yaşantıda, olağan birçok olay başımıza gelmektedir. Bu olaylar sonucunda sinirlerimiz gerilebilir, stres yapabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc