Loading...
Arama

Mavi Çay (Karabaş Otu Çayı)

Karabaş otu çayını özellikle göz alıcı mavi rengi ile tanırsınız. Tabi ki bu fiziksel özelliğinin yanında birçok faydası ile de karabaş otu çayı tercih sebebi olacaktır. Karabaş bitkisi Akdeniz bölgesine özgü olan bir bitki türüdür. Fransız lavantası olarakta bilinmektedir. İlkbahar aylarının sonlarına doğru çiçek açar ve yaklaşık olarak 40-80 cm boya ulaşır. Çiçekleri pembe-mor renk arasındadır. Demlenip çayı hazırlandığında ise çayı hoş mavi bir renktedir.

Karabaş bitkisi hakkında bu genel bilgiyi verdikten sonra faydalarında da bahsedelim. Bu bitki çayının dolaşım sistemi ve sinir sistemi üzerine oldukça faydası vardır. Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede damar tıkanıklığı problemine karşı iyi gelmektedir.Bunun yanında hafızayı güçlendirir ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Sinirsel baş ağrılarında kullanılabilir.

Tabi ki bu çayın faydaları sadece bunlar değildir. Bunların yanında birçok faydası da bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını da sizler ile paylaşalım. İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı iyi gelmektedir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği vardır. Egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Kanser hücrelerinin üremesini yavaşlatır ve engeller. Yaralarda iyileşme süresini belirgin bir şekilde kısaltır. Antioksidan özelliği vardır. Ayrıca sigarayı bırakmayı düşünenler bu çayı kullanabilirler.

Bu çayı taze karabaş bitkisinden veya kurusundan hazırlayabilirsiniz. 1 fincan kaynamış sıcak suyun içerisinde 1-2 çay kaşığı kadar karabaş bitkisinden koyun ve yaklaşık 5 dakika demlenmesini bekleyin. Çayınız hazırdır. İsteğe göre içerisine şeker ilavesi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*