Loading...
Arama

Martyr Sendromu Hakkında Bilgi

Eğer acı duygulardan yorulduysanız, çaresizlik ya da boğulmuşluk hissediyorsanız Martyr Sendromu yaşıyor olabilirsiniz. İnsan özveri ve kontrol kaybını kendi ve çevresine yaşatır adeta acıyı işler. Sık sık çaresizliğe kurban olduğunu düşünen bir zihniyettir. Suçluluk, değersizlik hissi, korku ve değişen hisler, hayatın zor olduğu düşüncesi, inatçılık ya da bir inanç herhangi bir durumda baş gösterebilir. Bu inançlardan sonra, kızgınlık, öfke ve depresyona yol açabilir. Yeteri kadar rahatsızlık hissettiğinizde tuvalete gidin. İçinizdekileri kusabilirsiniz.

Olumsuz duyguları içinizde tutabilir ya da dışarı vurabilirsiniz. Onları değiştirme gücüne sahip olduğunuzu bilin, geçmesini bekleyin ve ne olursa olsun bir daha böyle hissetmeyin. Ortamı havalandırın ve sevdiğiniz bir köşede sessizce oturun. Yakın bir arkadaşınızla bunu konuşun. Acılar yaşanmadan sevinçlere ulaşılamaz düşüncesini benimseyin. İnançlarınızı irdeleyin. Bu sendrom dinlerle ilişkilidir. İmkansız bir standartta mı yaşıyorsunuz? Mükemmel olmak mı istiyorsunuz? Suçlu mu hissediyorsunuz? Öz eleştiri yapıyor musunuz? Şu an yaptığınızdan zevk alıyor musunuz?

Değilse neden bunu yapıyorsunuz? Cevaplarınızı çoğu muhtemelen ‘istiyorum ama ve istiyorum çünkü’ ile başlar. Hak vermeyi, şikayet etmeyi veya suçlamayı bırakın. Değiştirilebilecek şeyler üzerinde durun. Sorumluluk alın, mesela bir hayvan alın ve ona zaman ayırın onunla ilgilenin tüm sıkıntınızı alacaktır. Alışkanlık ve davranışlarınızı değiştirin. Bir gün de değişik yoldan işe gidin. Yemek masasının örtüsünü değiştirin, saç tarzınızı değiştirin. Öz saygınızı yükseltin. Zihin okumayı bırakın. İnsanların ne düşündüğünü anlamak gereksizdir. Birşeylerin daha iyi gitmesine izin verin. Etkili sınırlar çizmeyi öğrenin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*