Loading...
Arama

Lingual Braket (Lingual Ortodonti) ve Fiyatları

Dişlerin dizilimi ile ilgili problemlere maalesef sıklıkla karşılaşılmaktadır. Genetik ve beslenme faktörlerinin etkili olduğu bu dizilim bozuklarının tedavisinde çeşitli özelliklere sahip diş telleri kullanılmaktadır. Çocukluk yaşlarında tedavisi daha uygun olan bu sorunlar için ileri ki yaşlarda da tedavi şansı vardır. Çocukken tedavi olamayan kişiler için ileri ki yaşlarda yapılacak olan diş teli tedavisi özellikle görünüm açısından endişe yaratmaktadır. Fakat gelişen tıp ile buna da çözümler bulunmuştur.

Diş telleri önceleri bildiğimiz metal rengindeydi, halen bunlar sıklıkla kullanılsa da günümüzde farklı özellikte seçeneklerde mevcuttur. Şeffaf yada diş ile aynı renkteki teller de estetik olarak daha iyidir. Fakat daha da ileri bir şey arıyorsanız lingual braket ya da lingual ortodonti iyi bir seçenek olmaktadır.

İlk olarak lingual ortodonti ya da lingual braket ne demektir, kısaca bu sorunun cevabına bakalım. Lingual ortodonti; braketlerin yani diş tellerinin dişlerin ön yüzüne değilde, arka yüzüne yapıştırılmasıdır. Böylece diş telleri dışarıdan görülmez ve estetik olarak kişiyi etkilemez. Özellikle erişkin hastalardaki estetik kaygısı lingual tedavi ile çözüme kavuşmaktadır. Bu yöntemde 2 temel unsur vardır. Bunlar; dişlerin arka yüzüne yapıştırılan braketler ve bu bareketlerin birbirine bağlanmasını sağlayan ark telidir. Lingual teknik ile braketlerin yapıştırılması bir laboratuvar aşaması ve klinik indirekt yapıştırma aşamasını gerektirir.

Lingual ortodonti ile normal ortodonti tedavisi arasında süre olarak pek bir farklılık yoktur. Dişlerin arka yüzleri daha değişken özelliklerde olduğundan dolayı; ilk yapıştırma aşaması biraz daha güç olabilir. Ayrıca dilin alışmasıda normal ortodontik tedaviye göre biraz daha uzun sürebilir.

Lingual ortodonti tedavisinin fiyatları çok farklılık göstermektedir. Dişlerdeki bozukluğun derecesi, hastanın özellikleri fiyatlandırmada etkilidir. Yine kliniğin yeri ve hekim gibi faktörlere bağlı olarakda fiyatlar değişiklik göstermektedir. Ortalama bir fiyat vermemiz gerekirse; 1500$ ile 8000$ arasında bir rakam söylememiz mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*