Loading...
Arama

Lağananın Faydaları, Neden Lahana Yemeliyiz, Sağlıklı Mı?

Lahananın farklı renkler ve şekillerde bir çok çeşidi bulunur.Lahanalar lif,folat,manganez,kalsiyum,potasyum,magnezyum,demir, B6, A, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir.Kalori açısından oldukça düşük değerlere sahip olan lahana, güçlü antioksidanlar içerir.

Lahananın Faydaları?

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

1 bardak doğranmış lahana 22 kalori içerir.Ayrıca lahanada bulunan lif midenin yavaş boşalmasına yardımcı olarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.Lahana da su içeriği yüksektir bu durum sizi daha uzun süre tok tutmaya yarar.

Kalp Sağlığını Arttırır

Kırmızı lahanadaki antosiyaninler,vücuttaki kardiyovasküler hastalığa neden olabilecek intihaplanmayı bastırır.Lahanadaki yüksek polifenol içeriği trombosit oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve kan basıncını düşürür.Bu da kardiyovasküler hastalık riskinizi düşürmeye yardımcı olur.Ayrıca lahana,kötü kolesterol seviyenizi düşürür ve iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur.Bu da zamanla kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Beyin Sağlığını Geliştirir

İyot bakımından zengin olan lahana,beyin fonksiyonlarını geliştirir ve sinir sistemini düzgün şekilde çalışır halde tutar. Alzheimer hastalığı ve bunama gibi nörolojik rahatsızlıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.Lahanadaki K vitamini ve antosiyaninler zihinsel işleyişi ve konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur.

Sindirimi Geliştirir

Lahana,gut dostu çözülmeyen lifler ile doludur.Lif normal bağırsak hareketini geliştirmeye de yardımcı olur.Lahana su içeriğinden dolayı kabızlığı önlemeye yardımcı olur.Ayrıca lahana mide yanması da dahil olmak üzere çeşitli sindirim problemlerini hafifletmeye yardımcı olan doğal anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Kan Şekerini Düzenler

Lahananın antioksidan ve anti hiperglisemik özellikleri diyabet tedavisi için bir tedavi kaynağı sunar.Kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve insülin üretimine yardımcı olur.Lahana içindeki lif içeriği ile şeker emilimini yavaşlattığı için şeker hastalığını önlemeye de yardımcı olur.

Mide Ülserinden Korur

Lahana mide ülseri tedavisinde etkilidir.Vücutta mide astarına kan akışını uyaran bir amino asit üretmeye yardımcı olur.Bu mide astarını güçlendirmeye ve ülseri iyileştirmeye yardımcı olur.

İntihaplardan Kurtarır

Diyetinize lahana katarak vücuttaki intihabı kontrol edebilirsiniz.Lahana anti enflamatuar bileşikler bakımından zengindir.Özellikle glutamin ağrıyı ve intihaplanmayı azaltmayı azaltmaya yardımcı olur.

Sarkık Göğüsleri Sıkılaştırır

Göğüslerinizde süt dolduğundan dolayı göğüs sarkması meydana gelir.Göğüslerin şişmesinde ve ağrıları azaltmak için lahana yaprakları kullanabilirsiniz.Lahananın antibiyotik ve tahriş edici olmayan özellikleri lokal kılcal damarları genişleterek ve bölgedeki kan akışını iyileştirerek doku tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur.

  1. 30 dakika boyunca buzdolabına lahana yaprakları koyun.
  2. Göğsünüzü soğuk bir lahana yaprağı ile sarın.
  3. Yaprak oda sıcaklığına ulaştığında yenisiyle değiştirin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*