Loading...
Arama

Kuyruk Sokumu Ağrısı Elle Tedavi

Bel bölgenizdeki ağrı, omurganızdan veya iskelet yapınızdan kaynaklanmıyorsa problemin nedeni bir sürü şey olabilir ama şüphelenilmesi gereken kuyruk sokumudur. 3 küçük kemikten oluşan kuyruk sokumuna cerrahi müdahalenin yetersiz kaldığı vakalarda elle yapılan tedavi uygulanıyor.

Fizik tedavi uzmanı bu konuda sizler için editörlerimize açıklamalarda bulundu. Umarız sağlıklı ve akıcı bir makale kaleme almışızdır. İyi okumalar.

Uzman Doktorumuz ilki 10 yaşındayken ikincisi de 32 yaşındayken düşerek kırmış koksiks yani kuyruk sokumu kemiğini. Kendisine 10 yaşında müdahale yapılmamış, yıllarca ağrı çekmiş.

Tedavisini tam olarak bulamayacağını düşündüğü için bu ağrıyla yaşamayı öğrenmiş. Ancak ikinci düşmeden sonra ağrı çekilmez olmuştur. Çaresini ise Paris’te bulmuş. Hocası Profesör JY Maigne, kuyruk sokumuna enjeksiyon yapmış ve ondan sonra hiç ağrısı kalmamış.

Şu an röntgende kuyruk sokumu kemiğinin hem kırık hem de çıkık olarak göründüğünü belirten uzmanımız, sert yere ve uzun oturmamaya dikkat ederek hayatını ağrısız olarak sürdürebiliyor.

Kuyruk sokumu ağrısını çok iyi anladığından uzmanlığınıda bu bölgenin tedavisine de ağırlık veriyor ve Fransa ve ABD’de yaptığı çalışmalar, edindiği tecrübelerle aynı sorunu yaşayan hastalara çözüm sunuyor. Özellikle hamile kadınların tercih ettiği bir doktordur, çünkü hamilelik kuyruk sokumu bölgesinde değişim yaratıyor. Oluşabilecek ağrıyı gidermek için ilaç alamayacakları için hamile kadınların elle tedaviden aldığı sonuç, diğer hasta grubunun aldığı sonuçtan daha değerli oluyor.

Kuyruk sokumu kemikleri çok ince ve kırılgan

Kuyruk sokumunda yaşanan problemler çok çeşitlidir. Öncelikle bu bölümde nasıl bir yapı olduğunu bilmek önemlidir. Kuyruk sokumu kemikleri 3 küçük kemikten meydana geliyor. Bu kemikler birbirine bağlarla bağlanıyor. Elif Gürkan, aslında bu bağları disk olarak adlandırdıklarını ancak bundan omurlardaki diskleri anlamamamız gerektiğini, çünkü bu yapıların daha küçük ve ince olduğunu söylüyor.

Kemikler diğer kemikler gibi güçlü olmadığı için bir yere çarpmayla, sert bir yere oturmayla zarar görebiliyor ve diskler birbirinden ayrılıp kopabiliyor. Kuyruk sokumu kemikleri zarar görebiliyor.

Kadınlarda daha sık görülüyor

Genelde kadınlarda rastlanan bir sorundur. Kadında kalçalar biraz daha yanlarda olduğu için kuyruk sokumu kemiği çarpmalara daha müsait konumdadır. Erkeklerin kalçaları dar ve kapalı olduğu için biraz daha şanslı bu konuda. Onlarda da yine bir düşme söz konusu olduğunda, kayak yaparken, futbol oynarken alınan bir darbe oluşması için neden. Masanın köşesine çarpmak, sert bir zemine oturmak gibi nedenlerle de meydana gelebiliyor.

Kuyruk sokumu ağrısı en çok hamile kadınların sorunu

Kuyruk sokumu ağrısı özellikle hamile kadınlar da karşılaşılan bir problemdir. Çünkü vücutta hormonal değişim yaşanıyor. Hamile kadında Relaxin adı verilen hormon salgılanmaya başlıyor ve eklemler gevşiyor. Aslında bu vücudun doğuma hazırlanması demek.

Ağrının hamileliğin ilk aylarında oluşabileceğini aktaran uzmanımız, “Otururken, yatakta bir yandan diğer yana dönerken hissettirebilir. Kişi uyumakta zorluk çekebilir. Sanki o bölgede bir apse varmış gibi. Özellikle oturup kalkarken, pozisyon değiştirirken o kemiklerin yerinden oynayıp birbirine sürtmesi sonucu çok şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Ağrı kesici alamadıkları için çok rahatsız edicidir. Normalde hamile kadınlar, hamileliklerinin 6. 7. ayına kadar çalışabilirler ancak bu ağrı çalışmayı da imkansız haline getirir.” diyor.

Ağrının doğru teşhisi şart

Kuyruk sokumu ağrısının teşhisi kolay değildir. Başka iskelet sistemi ağrıları da gerçekleşir. Kalçaların içindeki eklemler de açıldığı için bu ağrıyla karışmaması gerekiyor. Her iki kalçanın ortasındaki küçük kemikte dokunmakla hissettiren ağrı olması, hasta otururken ağrısının artması, oturur kalkarken ağrısının oluşması gerekiyor.

Çoğu hastanın bu durumu “bıçak saplanması” olarak tarif ettiğini söyleyen uzmanımız, “Bu konuda uzman doktorun muayenesi ve tecrübe çok önemli. Önce bel yani omurga muayenesi yapıyoruz. Kalça eklemleri ve kasıkta kemiklerin girdiği eklemleri kontrol ediyoruz. Onlarda bir şey olmadığını garantiye aldıktan sonra kuyruk sokumunu kontrol edip, tam anlamıyla kuyruk sokumu ağrısı olduğunu anlarız.

Hastanın öncesindeki problemleri, yürüyüşü oturması kalkması çok önemli. Omurgasının duruşu, dışardan baktığın zaman şekli, normalliği anormalliği kamburluğu kilosu etkili faktörler.” diye konuşuyor.

Tedavisi elle doğru yere ulaşıp kemikleri yerine oturtmak

Uzmanımız, kuyruk sokumu rahatsızlığının tedavisi ile ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Hamilelerde tedavi çok doğal, makattan müdahale ederek düzeltmekle yapılıyor. Sadece kemiği değil yanlarındaki spazm olmuş kaslara da masaj uygulanıyor. Özel, tekniği olan bir masaj bu. Hastayı son derece rahatlatıyor. Bir çıkık varsa yerine oturtuluyor. Kesinlikle çok güvenli ve anesteziye gerek kalmadan uygulanan bir tedavi bu.” diyor.

Bütün dünyada bu yöntemin uygulandığının altını çizen uzmanımız, yöntemin uzman kişiler tarafından yapılması gerektiği konusunda uyarıyor:

“Bunu halk arasındaki çıkıkçıların yapmasına izin vermemek lazım. Çünkü bu insanlar anatomiyi bilemeyecekleri için hastaya zarar verebilirler. Bir de dışarıdan müdahale ederek yapmaya çalışıyorlar. Kırılma riski çok yüksek. İçeriden anatomiye uygun şekilde müdahale ederek kemikleri yerine oturtmak ve kasları rahatlatmak esas.”

Diğer hasta grubu için enjeksiyon uygulanıyor

Öncelikle kuyruk sokumunun üç boyutlu tomografisi alınıyor. Küçük milimetrik enjeksiyonlarla o bölgedeki ödem çözülerek ağrıyı hafifletiyor. Enjeksiyonla yüzde 80 iyileşme sağlanıyor. İyileşme sağlanamayan yüzde 20′lik hasta grubunu yine elle tedavi gerçekleştiriliyor. Bu yüzde 95 iyileştiriyor. Geçmeyen yüzde 5′lik hastaya ise ameliyat gerekebiliyor. Tecrübeli bir cerrah tarafından yapılırsa ameliyat ağrı tamamen yok oluyor.

Haftada 2-3 seansta ağrı kalmıyor

Manuel yani elle tedavi 10 dakika kadar gerçekleşiyor. Haftada 3 seans uygulanıyor. Bazı hastalara 2 seans yeterli oluyor. Enjeksiyon tedavisi ise 1 saat süren bir tedavi.

Kuyruk sokumu ağrısının bir de psikolojik boyutu var. Bu ağrının takıntı haline gelmeye meyilli bir ağrı olduğuna parmak basan uzmanımız, “Tıpta psikiyatrik olarak bilinen bir konu. Bizim uyguladığımız tedavi çerçevesinde psikolojik yardım da gerekebiliyor.” diyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*