Kronik Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
16 Nisan 2018 tarihinde eklendi.
Değerlendir

Böbrek yetmezliği sıklıkla karşılaşılan böbrek sorunları arasındadır. Böbrek yetmezliklerini akut ve kronik böbrek yetmezlikleri olarak sınıflandırmak mümkündür. Akut ve kronik böbrek yetmezliklerinin çeşitli nedenleri vardır. Bu konumuzda sizlere kronik böbrek yetmezliğinin olası nedenlerinden bahsedeceğiz. Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri;

  • İlk neden olarak nefrit’i söyleyebiliriz. Nefrit nedir? Diye soracak olursanız. Nefrit; kısaca böbreklerin iltihaplanmasıdır. Nefrit kronik böbrek yetmezliğinin en önemli sebepleri arasındadır.
  • Şeker hastalığı da kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedenleri arasında sayılabilir.
  • Kronik böbrek yetmezliğinin bir diğer sebebi de hipertansiyon yani yüksek tansiyondur.
  • İdrar yollarındaki tıkanıklıklar, taşlar ve tümörlerde kronik böbrek yetmeliğinin nedenleri arasında sayılmaktadır.
  • Yine böbrek kistleri de kronik böbrek yetmeliğine neden olabilmektedir.

Kronik böbrek yetmezliğinin nedenlerini kısaca bu şekilde sıralayabiliriz. Bunların dışında birçok faktör kronik böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Yine idiopatik sebepler denilen yani bilinmeyen nedenlerden kaynaklanan kronik böbrek yetmezlikleri de söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan İdrar Yolları Sağlığının Önemi başlıklı makalemizde İdrar Yolları Sağlığı, İdrar Yolları Sağlığı Korunması ve İdrar Yolları Sağlığı Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git