Loading...
Arama

Kronik Ağrıların Nedenleri Nelerdir?

Ağrı kötü bir durum olsa da vücudun uyarı sistemidir. Bir sorun veya hastalık olduğunda onu anlayabilmemiz ve tedaviye gidebilmemiz için sinyal sistemidir. Karıncalanma, gerginlik, sertlik veya fazla çalışan hasarlı kaslar sinirlere dikkat edilmesi gerektiğini söyler. Uzun süreli ağrı üç ay ve sonrasında kronik ağrıya dönüşür. Kronik ağrı hafiften şiddetliye kadar sırtta yaygın olmak üzere diğer alanlarda aralıklarla vurur. Ağrıları yanma şeklinde keskin ve sert şekillerde gelebilir. Yaralanma ve hastalık ağrıları normalken, kalıcı ağrı kişisel ve profesyonel yaşamı etkileyebilir.

Kronik ağrı duygusal ve fiziksel olarak sizi zora sokar. Duygusal stres belirtileri daha da kötüleşebilir. Muhtemelen enfeksiyon, yorgunluk ya da depresyona yol açabilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. 3 kişiden biri yıllarca, aylarca veya haftalarca kronik ağrıdan muzdariptir. Altında yatan genel sebepler şunlardır.

Kimyasal; beyin kimyasalları bastırılamadığında kronik ağrı yapabilir.
Nörojenik; hasarlı sinirler merkezi sinir sistemini uyararak hasar verir ve acı hissettirir.
Psikojenik; ruhsal bir sorundan kaynaklanabilir, sinirlerin yaralanması veya hasarı sonucu inatçı ağrılar gelişebilir.

Kronik ağrı risk faktörlerini saptamak, yönetmek veya belirtileri önlemeye yardımcı olabilir. Yaş: Kronik ağrı yaşlanmanın normal bir parçası değildir, ancak (yaş ile ortaya çıkma eğilimindedir) artrit ve diyabet gibi koşullar sırasıyla, eklem ve sinir imhasına yol açarak kronik ağrıya neden olabilir.

Sağlık Koşulları: Fibromiyalji, depresyon ya da anksiyete bozuklukları, eklem yaralanmaları, ekstremite amputasyon ve cerrahi kronik ağrıyı tetikler. Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminin bozulması enfeksiyon ve hastalıklara yol açabilir. Sigara, beslenme ve yaşam tarzı, cinsel ilişki ve duygusal ilişki sorunlarıyla stres de kronik ağrı risk faktörlerindendir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*