Loading...
Arama

Kramp Nasıl Olur, Kramp Geçirdim Ne Yapmalıyım?

Kramp Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

İnsan vücudu kaslardan oluştuğu için gün içinde çoğu kez kasılıp gevşetirler. Birden fazla kasın aynı anda ve aniden kasılmasına ve dayanılmayacak ağrılara kramp denir.

Çoğu insanın korkulu rüyası olan kramplar genelde gece meydana gelir. En çok yaşlılarda, vitamin eksikliği olan kişilerde rastlanan krampların sebebi soğuk ve yorgunluktur. Gün içinde yaptığımız hareketler, ağır yapılan spor çalışmaları, adalelerin yorulması, uzun bir süre aynı pozisyonda oturmak, vücuda yeterli miktarda su yüklenmemesi kramp girmesinin sebeplerindendir. Kramp giren bölgede kasılmalar belli bir süre devam edebilir. Çoğu insan kramp girmesi yüzünden uykusundan aniden uyanır.

Böyle durumlarda panik yapmamak ve kramp giren bölgeye hafif bir masaj yapmak veya esneme hareketleri yapmak rahatlamaya yardımcı olabilir. Kramp girilen bölgeye çimdik atmak, vurmak veya iğne batırmak gibi işlemler zararlı olabileceği için uzmanlar tarafından doğru bulunmamaktadır. Gün boyunca veya gece oluşan kramplardan kurtulmak için düzgün beslenmeye önem verilmelidir. Öğünlerimizde potasyum tüketimine dikkat etmemiz bu eksiklikten oluşan krampları engellemeye yardımcı olacaktır. Alkol, kafein ve nikotinin fazla tüketilmesi de kramp girme sebeplerinden olacağından azaltılmasında fayda vardır. Masa başında çalışan veya uzun süre yatmak zorunda olan kişilerde kan dolaşımının yavaşlaması sonucu oluşan kramplar ise yapılacak egzersizler ile en aza indirgemek mümkündür.

Ani kas kasılmalarını önlemek için az yağlı süt ürünleri, muz, kurutulmuş meyve, domates suyu, kavun, kabak, patates, süt ve avokado tüketebiliriz. Diğer yandan pirinç, kuru baklagiller gibi karbonhidratlar da tüketilebilir. Güçlendirilmiş tam tahıllı gevrekler ise demir eksiliğini giderme de faydalıdır vitaminleri için tam tahıllı ekmekleri çoğaltmalıyız. Dolaşımı kontrol etmek ve lastik asidin atılmasını sağlamak için bol su tüketmeliyiz. Sıvı toplanmasına neden olabilen tuzlu yiyeceklerden ve kaslarda kan kısmını engellediği için sigaradan uzak durmalıyız. Tekrarlayan kramplar herhangi bir hastalığın habercisi olabileceği gibi vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle sık sık oluşan kramplarda doktora gidip kontrol ettirilmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*