Loading...
Arama

Kötü Ağız Kokusunu Gidermek İçin 15 Öneri

Hiç bir insan kötü ağız kokusu olsun istemez ama insanın ağızı kötü kokuyor olabilir – en azından olduğundan şu ya da bu zamanda endişe edebilir.. Bu konuda size kötü nefes kokusunu nasıl en aza indirebiliriz ondan bahsedeceğim.

1. Nefes kokusuna neden olabilecek bakteri ve yemek parçacıklarını temizleyin. Her yemekten sonra dişlerinizi diş ipiyle temizleyin, dişlerinizi, dilinizi ve diş etlerinizi fırçalayın. Bunu daha kolay hale getirmek için diş ipinizi, diş macunu ve diş fırçanızı masanızda, çantanızda ve arabanızda bulundurun.

2. Dişlerinizi iple temizleyemiyor veya fırçalayamıyorsanız, yemek yedikten sonra ağzınızı çalkalayın ve nemledirin.

3. Yılda iki kere dişlerinizi temizletin ve bakımını yaptırın.

4. Eğer kötü ağız kokunuz olduğundan eminseniz, bu konuda uzmanlaşmış bir diş hekimine başvurun.

5. Diş fırçalamanın doğru yolunu öğrenin ve bu öğrendiklerinizi uygulayın.

6. Ağzınızı nemli tutmak için bolca sıvı, tercihan su için.

7. Eğer ağzınızın kuruduğunu hissederseniz tükürük üretimini arttırmak için şekersiz sakız çiğneyin

8. Çiğ maydanoz da çiğneyebilirsiniz; bu doğal bir ağız ferahlatıcısıdır.

9. Karbonat etkili bir koku gidericidir; eğer tadı sizi rahatsız etmiyorsa dişlerinizi karbonat ve su karışımı ile fırçalayın. Ya da karbonat içeren bir diş macunu kullanın.

10. Kokuya neden olan bakterileri öldürmek için ağzınızı bir dakika boyunca yarı yarıya ılık su ve hidrojen peroksit karışımı ile çalkalayın.

11. Alkol içeren ağız çalkalama sıvılarından uzak durun; etiketi okuyun! Bunun yerine klorin dioksit içeren sıvılarla ağız çalkalayın. Bu bileşik sadece kokuyu engellemekle kalmaz, kokuya neden olan uçucu sülfür bileşiklerine (VSC’ler) saldırarak kokuyu kaynağında giderir.

12. Havuç, kereviz ve kırmızıbiber gibi ham sebzeler atıştırın. Bu, tükürük salgısını arttıracaktır ve kimi diş hekimleri bunun dişlerdeki plakları da temizlediğine inanmaktadır.

13. Strese bağlı ağız kuruluğundan uzak durmak için stresli durumlarda “bilinçli gevşeme” uygulayın: derin derin nefes alın, huzurlu ortamlar düşleyin, vücudunuzun gergin olduğunu düşündüğünüz yerlerinin ayrımına varın ve bunları bilinçli olarak gevşetin. Eğer stresten kurtulamıyorsanız, ağız salgılarını arttırmak için şekersiz sakız veya nane çiğneyin.

14. Dişlerinizin arasına saplanmış yemek parçacıklarını çıkartmak için bir oral yıkama cihazı kullanın; bunun taşınabilir modelleri mevcuttur.

15. Eğer protez takıyorsanız ya da ağzınızda koruyucular varsa bunları sık sık temizleyin ve bir antiseptik solüsyonda bekletin.

Bu çabalara rağmen kötü nefes kokusu devam ediyorsa ya da koku uzun süre devam ediyorsa durum bir dişhekimi tarafından ele alınmalıdır.

Kötü ağız kokusu ile yaşamak zorunda değilsiniz. Bunun farkına varın, tedavi ettirin ve ona güle güle diyin!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*