Loading...
Arama

Koltuk Altında Şişlik ve Kitle Nedenleri

Koltuk altında şişlik ve kitlenin dediğimiz gibi çok fazla sebebi vardır. Bu kitlelerin büyük çoğunluğu iyi huylu olarak nitelendirebileceğimiz ve herhangi bir sıkıntıya neden olmayan kitlelerdir. Geri kalan kısmı ise ciddi hastalıkların ve problemlerin belirtisi olarak karşımıza çıkar.

Koltuk altı bölgesi deri altı doku, damar ve lenf sistemi açısından zengin olan bir bölgedir. Tüm bu nedenlere bağlı olarak bu bölgede çeşitli nedenler ile şişlikler ve kitleler meydana gelebilir. Koltuk altında birçok farklı boyutta, kıvamda ve özellikte şişlik ile kitle görmek mümkündür. Bu kitlerin bazıları oldukça basit ve herhangi bir müdahale gerek kalmadan kendiliğinden düzelecek olan kitlelerdir. Bazıları ise ciddi bazı sorunların habercisi olabilir.

Koltuk Altında Şişlik ve Kitle Nedenleri

Fronküloz: Koltuk altında en çok karşılaştığımız kitle ve şişlik nedenidir. Bu duruma halk arasında “kılkuyruk” ismide verilmektedir. Fronküloz kıl kökünün çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Kıl kökten çıkamadığı zamanda kıl kökü çevresinde ve ter bezlerinde bakteri üremesine sebebiyet verir ve üreyen bakteriler bu bölgelerde çeşitli boyutlarda kitleler oluşturur. Sağlık anlamında çok büyük riski olmayan bu kitleler bazen kişiye ağrı ve rahatsızlık verebilir. Bazen bu kitleler kistlere ve daha büyük oluşumlara neden olabilir. Doktor kontrolü ile antibiyotik tedavisi ile genellikle düzelir. Bazen daha farklı müdahaleler gerekebilir.

Lenfadenitis: Dediğimiz gibi koltuk altı bölgesi doku anlamında zengin bir bölgedir ve lenf dokusuda bu bölgede yoğundur. Lenfadenitis dediğimiz lenf bezlerinde şişme bu bölgede en sık görülen şişme nedenlerinden birisidir. Bu şişme bazı kişiler tarafından kitle olarak tabir edilebilir. Lenf bezlerinin şişmesine birçok farklı faktör sebep olabilir. Lokal ve sistemik enfeksiyonlar neticesinde genellikle vücudun bir savunma hamlesi olarak lenf yumruları şişer. Çözüm enfeksiyona ve lenf yumrusunun şişmesine neden olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır.

Lipom: Bu duruma halk arasında yağ bezesi ismide verilmektedir. Lipom; yağ dokudan köken alan iyi huylu tümörlerdir. Vücutta birçok yerde görülebilir. En sık görüldüğü yerlerden birisi koltuk altı bölgesidir. Genellikle düzenli şekilli ve küçük boyutludur. Eğer rahatsız edici bir boyuta ulaşırsa veya kişi alınmasını isterse küçük bir cerrahi operasyon ile çözüme kavuşur.

Diğer Nedenler: Apse, lenfoma, flebit gibi birçok farklı nedene bağlı olarak koltuk altı bölgesinde şişmeler ve kitleler meydana gelebilir. Nedeni belirlemek önemlidir. Bu nedenle eğer koltuk altında bir şişlik ve kitle fark ederseniz en kısa sürede bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*