Loading...
Arama

Koltuk Altında Şişlik Nedenleri

Koltuk altında şişlik oluşmasının birçok sebebi söz konusudur. Öncelikli olarak akla gelmesi gereken enfeksiyon durumlarıdır. Enfeksiyona bağlı olarak koltuk altında şişlik meydana gelir. Bunun nedeni koltuk altı lenf yumrusunun şişmesidir. Lenf yumruları enfeksiyonlarda şişerler. Üst solunum yolu ile ilgili enfeksiyonlarda başta çene altı ve kulak altı lenf yumrusu olmak üzere koltuk altı lenf yumrusuda şişebilir. Bunun dışında bu bölgede yağ bezesi oluşumunu da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bunlarda çeşitli büyüklüklerde şişlikle oluşturabilirler. Yine tümörler koltuk altında şişliğe neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Eğer antibiyotik kullanımı ile berabar bu şişlik azalıyorsa şişliğin enfeksiyondan kaynaklanan lenf yumrularının şişmesi olduğu söylenebilir. Yine ter bezlerinin iltihaplanmasından kaynaklanan şişliklerde antibiyotik kullanımı ile azalır.

Antibiyotik kullanımı ile küçülmeyen şişliklerin nedeni yağ bezeleri ve tümörler olabilir. Bu nedenle bu tür sorunla karşılaştığınızda bir genel cerraha başvuru yapmanızda fayda vardır.

Yine genel bazı hastalıklara bağlı olarak koltuk altı lenf yumruları ile tüm lenf yumrularının birlikte şişmesi de söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*