Loading...
Arama

Kolon Kanseri Hakkında Herşey

Kolon kanserinin doğduğu bölge olan kolon ve rektum sindirim sistemimizin en önemli parçasıdır. İkisi birlikte kalın bağırsağı oluşturur. Kalın bağırsak ortalama 160 cm uzunluğundadır. Bunun 140-150 cm’si kolon geri kalanı rektumdur. Sindirilen gıdaların belli bir miktarı ince bağırsaktan kolona doğru yol alır. Kolon sayesinde yiyeceklerdeki besinler açığa çıkar gıdalardan su elde edilir. Geri kalan ise dışkı olarak çıkarılır. Görüldüğü üzere kolon bölgesi bizim için hayati derecede önemlidir. Burası aynı zamanda yaygın bir kanser tipi olan kolon kanserinin doğduğu bölgedir.

Kolon kanseri konusuna girmeden önce kanseri tanımlamakta fayda vardır ve kanser belirtileri tanıyalım. İnsanın sahip oldukları iç organlar dokulardan dokularsa hücrelerden oluşur. Dolayısıyla hayatın kaynağı hücredir. Hücreler normal akışında bölünerek çoğalmaya uğrar. Bu normal gelişim süreci doğal ölüme kadar sürer. Planlı hücre ölümleri normaldir. Ancak bazı durumlarda hücreler normalin dışına çıkar ve anormal bir hızda büyüme olur. Hızla bölünerek vücudun dengesini altüst ederler. İşte kanserin en basit tanımını bu noktada yapabiliriz: Yani hücrelerin normalin dışındaki hızlı büyümesidir. Hızla bölünerek büyüyen hücreler yaşamaları için organları işgal ederek oradaki besinleri hızla tüketirler. Böylece vücut dirençsiz kalarak bu hücre istilasıyla baş edemeyerek çöker.

Kanser artık başlamıştır. Tedavi edilmediği takdirde hızla diğer organlara yayılır. Yani kolonda başlayan kanser hücreleri karaciğer akciğer ya da diğer organlara yayılarak metastaz dediğimiz yaklaşan ölümü gerçekleştirir. Bundan dolayı gerek kolon kanseri gerekse diğer kanser çeşitlerinde erken teşhis hayat kurtarmakta diğer evrelere geçilmesine mani olmaktadır. Erken teşhisle çıkarılan veya yok edilen kötü huylu tümörlerle kanser önlenir. Ancak tedavi ve kontroller sürdürülmelidir. Zira kötü yani habis kanser türlerinin yeniden çoğalma riski vardır. Dolayısıyla kanser tanısı konan hastaların mutlaka bunun ciddiyetine varmalı ve düzenli kontrollerini tedavi sonrasında bile sürdürmelidir.

Kolon kanseri maalesef bütün dünyada yaygınlaşmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına göre yılda 1 milyon civarı insana kolon kanseri teşhisi konmakta ve bunların yarıya yakını hayatını kaybetmektedir. Kolon kanseri yaygınlık açısından sırasıyla akciğer prostat meme kanserinden sonra 4.sırayı paylaşır. Fakat ölüm sıralamasında akciğer kanserinden sonra gelir. Kolorektal (kolon) kanserinin ilk çıktığı yer çoğunlukla kanser olmayan ya da iyi huylu tümörlerden oluşur. Oluşum süreci polipten başlar ve bu polipler kolon içinde anormal şekilde büyümeye başlar.

Erken tedavi edilmezse buradaki kanser oluşumu yavaş yavaş metastaz halinde diğer organlara sıçrayarak ölümcül yüzünü göstermeye başlar. Kolon kanserinin coğrafi dağılımına bakıldığında ise daha çok Kuzey Amerika ve Batı Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Kanser genç yaşlarda görülse de genellikle 40 yaşından sonra risk derecesi yükselir. Risk faktörlerine bakıldığında yaşın dışında genetik özelliklerin de önemli olduğu görülür. Aile veya birinci derece yakın akrabada kolon kanseri varsa diğerlerinde de oluşma riski yaklaşık 2 kat olasılıktır. Yani diğer aile fertleri yaklaşık 1,7 kat risk taşınmaktadır. Şayet iki kişi kansere yakalanmışsa diğer aile fertlerinde yakalanma riski 2,7 kat artmaktadır. Şayet bu hastalığa yakalanan akrabalar 45 yaşın altındaysa diğer fertlerde yakalanma riski 5 kat artmış demektir. Bu oranlar gösteriyor ki genetik faktörü kanserin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Diğer risk faktörleri ise şişmanlık ve kötü beslenmedir. Beslenmenin kötü olması şuna işaret eder: Yağca zengin posaca fakir gıdalar. Sigara da bu kanseri tetikleyen önemli bir sebeptir. Peki, kolon kanserinin belirtileri nelerdir? İshal ya da kabızlık bağırsaklarınızı boşaltamadığınız hissine devamlı varmak ve bu yüzden sürekli dışkıyı atmak için tuvalete gitmeler dışkıda kan görülmesi dışkının kalın değil ince halinde gelmesi ve bu durumun devamlılık arz etmesi gaz sancısı ve kramplar geçirme sebebi belirsiz kilo kayıpları yani birden zayıflamaya başlamanız sürekli halsizlik mide bulantısı ve kusmalar tuvalet alışkanlığının değişmesi kansızlık (anemi). Ancak bu belirtilerin çoğunluğu kanseri direkt işaret etmez. Yani başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle erken teşhis hangi hastalık için olursa olsun önemlidir ve mutlaka doktora giderek muayene olunmalı gerekiyorsa tarama ve testlerden geçilmelidir. Muayenede kanser oluşumuyla ilgili kuşku oluşmuşsa doktorunuz sizden biyopsi yapılmasını isteyebilir. Bu şekilde kanser olup olmadığının tanı süreci başlar.

Kolon Kanserin evreleri nelerdir? Bu sorunun yanıtını almak için öncelikle biyopsi yapılarak sonuçların alınması gerekir. Biyopsi kanseri onaylamışsa kanserin evresinin bilinmesine sıra gelir. Doktor bu evreyi öğrenerek gerekli tedavi sürecinin aşamasını belirleyecektir. Tümörün metastaz haline girip girmediği girdiyse hangi organları istila ettiği bilinmelidir. Bu evreler için yapılaması gereken testlerse şunlardır: Kan testleri kolonoskopi endorektal ultrason göğüs röntgeni bilgisayarlı tomografi ve MRI. Bu testler hastanın evresini verecektir. Kolon kanseri 5 evreden oluşur. Bunlar: Evre 0: Kolon kanseri sadece en iç tabakada teşhis edilmiştir. Yani henüz gelişmemiştir. Evre 1: Kanser hücreleri kolonun ya da rektumun iç duvarına ulaşmıştır. Ancak tümör duvarı henüz geçememiştir. Evre 2: Tümör duvarın içine girmiştir. Yani kolon ya da rektum duvarındadır. Ancak daha lenf bölümüne ulaşmamıştır. Evre 3: Kanser hücreleri lenf nodüllerine ulaşmış fakat metastaz hızlanmamıştır. Evre 4: metastaz yani diğer organlara sıçrama söz konusudur. Karaciğer ve akciğere sıçrayarak buraları tahrip etmektedir. Bu son evre artık en ağır vakadır.

Peki kolon kanseri nasıl tedavi edilir? Tedavide kanser tanısı konmuş ve evre belirlenmişse en güç durumlardan biri psikolojik iletişim sürecidir. Hasta tedaviye katılımda stres altında olur ve doktora iletişimde yardımcı olmayabilir. Bundan dolayı hasta ve doktor katılımcı olarak bu süreci moral içinde yürütmelidir. Tedavi başladığında bu süreçte rol alanlarsa sindirim sistemi uzmanı doktorlar cerrahlar tıbbi onkologlar ve radyasyon onkologlarıdır. Tedavi yöntemleri ise kısaca şunlardır. Öncelikle evreye göre değişmektedir. Cerrahi müdahale kemoterapi biyolojik terapi ve radyasyon terapisi uygulanabilir. Bunlardan ameliyat ve radyoterapi lokal tedavilerdir. Diğerleri ise sistematik tedavidir. Açık ameliyat en yaygın tedavidir. Kolonoskopiyle ise küçük kötü huylu polipler çıkarılabilir. Erken kolon kanserleri laparoskopi yöntemiyle de temizlenebilir. Ayrıca bu yöntemle metastaz olup olmadığı anlaşılır. Açık ameliyatsa detaylı bir tedavidir. Ameliyat sonrası ciddi ağrılar olacaktır ve hasta ağrı dindirme tedavisi de görür. Kemoterapi yöntemindeyse kanser hücreleri öldürülür. Burada ilaçlar kullanılır. Kanser çok yayılmışsa biyolojik terapi tedavi uygulanır. Kemoterapi ile tedavi olunmadığında artık radyasyon ışınlarıyla tedaviye gidilecektir. Yani radyoterapi tedavisi başlar. Kolon kanseri önemli ve tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır. Fakat çaresiz hastalık değildir. Bunun için de mümkün olduğunda belirtiler başladığında doktor kontrolünden geçilmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*