Loading...
Arama

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İnce bağırsaklarda vibrio kolera adlı bakterinin parazitlenmesiyle gelişen bir hastalık olan kolera belirtileri nelerdir? Bulaşıcı bir hastalık olan ve aniden başlayan ishal, kusma ve bacaklarda kramp şeklinde seyreden kolera hastalığı insanlar için tehlikeli ve hatta ölümlere neden olabilen bir hastalıktır. Kolera hastalığı taşıyan kişilerin dışkıları ve kusmukları ile bakteri bulaşan yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesiyle yayılan hastalık, çok çabuk yayılım gösterebilmektedir.

Genel olarak hijyenik olmayan şartlardan doğan koleradan korunmak için en büyük önlem temizliktir.

Kolera Belirtileri Nelerdir?

  • Halsizlik
  • Karın ağrısız ishal
  • Bulantısız kusma
  • Kaslarda kramp görülmesi
  • Göz ve karında çökme
  • Deride kırışıklıklar
  • Ses kısıklığı
  • Nabzın zayıflaması

Genellikle aniden başlayan ishal, kusma ve kramp gibi belirtilerle ortaya çıkan kolera, bazen çok hafif veya hiç belirti göstermeyebiliyor. Tedavi edilmediğinde ölüme neden olan koleranın ilk belirtileri görüldüğünde derhal bir sağlık kurumuna gidilmelidir. Kolera, şiddetli ishal ve kusma ile seyrettiğinden dolayı bir süre sonra vücutta sıvı ve elektrolit kaybına neden olmaktadır. Bunun sonucunda daha başka sorunlar da baş göstermeye başlayacağından, tedavi edilmesi şarttır.

Kolera Teşhisi

Kolera hastalığının ilk belirtileri görüldüğünde hemen bir sağlık kurumuna başvurmalı ve gerekli testlerin yapılması sağlanmalıdır. Hastadan dışkı örneği alınarak, parazitlenmeye sebep olan mikroorganizmaların varlığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Hastalığın tanısını koyan hekim, gerekli gördüğü tedavi şeklini uygulayarak hastanın en kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

Kolera Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi kolera hastalığında da erken teşhis önemlidir. Tedavi için geç kalmamış hastalarda iyileşme süreci daha hızlı olacaktır. İlk belirtileri gördükten sonra sağlık kurumuna giden hastaya ilk olarak sıvı (ORS solüsyonu) verilecek ve vücudun ihtiyacı olan su ve tuz ihtiyacı karşılanmaya çalışılacaktır. ORS Solüsyonunun bulunamadığı durumlarda 1 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuzu 1 litre suya ekleyerek hazırlanan karışım hastaya verilebilir.

Koleradan Korunma Yolları

Bu hastalığa neden olan bakteriler sadece insan vücudunda yaşayabildiğinden, öncelikli olarak hastaların tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında; koleradan korunmanın en temel yolu temizliktir. Çevre temizliği ve kişisel temizlik ile bu hastalıktan korunmak mümkündür. Ellerinizi sürekli yıkamalı, dezenfekte edilmemiş ve kaynağı bilinmeyen sular içilmemeli, çiğ sebzeler haşlanmalı, meyveleri kendiniz soyarak yemeli, çiğ gıdaları ve kabuklu deniz ürünlerini tüketmemeli, süt ve süt ürünlerini kaynatmadan içmemeli ve yememelisiniz.

Kolera hastaları normal hayatlarına döndüklerinden 7 gün sonraya kadar bakterileri dışkılama ile atmaya devam etmektedir. Bu bakterilerin vücuttan tamamen atıldığını anlamak için 24 saat arayla yapılan 2 dışkı kültürünün negatif olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*