Loading...
Arama

Koenzim Q10 Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Koenzim Q10 (CoQ10) insan vücudu tarafından üretilir ve hücrelerin temel işleyişi için gereklidir. Yaşla birlikte görülen kalp hastalıkları, kas distrofi, Parkinson hastalığı, kanser, diyabet gibi bazı kronik hastalıkları olan hastalarda koenzim düzeylerinin düşük olduğu bildirilmiştir. Bazı reçeteli ilaçlar da CoQ10 düzeyleri daha düşük olabilir. vücutta CoQ10 seviyeleri, CoQ10 desteği alarak artırılabilir. Kullanılır, tavsiye edilir, çeşitli çalışmalarda kullanılır fakat birçok hastalık tedavisinde kullanılması tartışmalı bir konudur.

Diğer bilinen isimleri, CoenzymeQ, Co-enzyme Q10, Coenzyme Q (50), CoQ, CoQ10, CoQ(50), Co-Q10, CoQ-10, 2,3 dimethoxy-5 methyl-6-decaprenyl benzoquinone, Heartcin®, idebenone (synthetic analogue), Kaneka Q10™, mitoquinone, Neuquinone®, Q10, Q-Gel®, Solu™ Q10, Taidecanone®, ubidecarenone, ubiquinone, ubiquinone-10, ubiquinone-Q10, Udekinon®, vitamin q10, vitamin Q10’dur.

Beslenme yoluyla vitamin ve minerallerle vücuda alınır ve kolayca emilir. Yüksek kan basıncı yani yüksek tansiyona iyi gelir. Küçük de olsa tansiyonu düşürür. Maküler dejenerasyona iyi gelir. Alzheimer hastalığı, göğüs ağrısı ve kalp damarları ile ilgili anjin hastalığı, antrasiklin kemoterapisi, kalp toksisitesi, astım, meme kanseri, kanser, kardiyomiyopati, kronik yorgunluk sendromu, kokain bağımlılığı, koroner kalp hastalığı, egzersiz performansı…

Friedreich’s ataksisi, diş eti çekilmesi, kalp krizi, kolesterol, HIV/AIDS, sperm sayısının artırılması, böbrek bozukluğu, yağ azaltma, migren, mitokondrial hastalıklar ve Kearns-Sayre Sendromu, müsküler distrofi, miyelodisplastik sendrom, Parkinson hastalığı, prostat kanseri, kulak çınlaması, diyabet ve Huntington hastalığınında endikedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*