Loading...
Arama

Klinik Kusma Sendromu Nedenleri ve Tedavisi

Klinik kusma sendromu günler süren kusma ve aşırı mide bulantısı ile tanımlanan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın bilinen bir nedeni yoktur. Klinik kusma sendromunun belirtileri genellikle 3-7 yaşları arasında başlar. Bu rahatsızlık genellikle çocuklarda gözlenir. Buna karşılık diğer yaş gruplarındaki kişilerde de gözlemlenebilir. Yetişkinlerde sendrom daha uzun aralıklarla gözlemlenir ve genellikle daha uzun sürer. Klinik kusma sendromu bazen migren ağrıları ile beraber görülür. Birçok çocuk çocukluk döneminde gözlemlenen klinik kusma sendromunu ilerleyen yaşla beraber atlatır.

Klinik Kusma Sendromunun Belirtileri

  • Ciddi kusma vakaları
  • Mide bulantısı
  • İştahsızlık
  • Öğürme
  • Aşırı yorgunluk

Klinik kusm sendromunun belirtileri bir saatte altı kez oluşur. Çocuklarda belirtiler genellikle bir iki gün sürer. Buna karşılık yetişkinlerde belirtiler bir haftadan fazla gözlemlenir. Genelikle kusma nöbetleri senede birkaç kez görülür. Kusma nöbetleri genellikle sabah erken veya gece geç saatlerde gözlemlenir. Ayrıca klinik kusma sendromu bulunan kişilerde ışığa karşı hassaslık, baş ağrısı, ateş, baş dönmesi, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Klinik kusma sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte çikolata ve peynir gibi gıdalar, aşırı stres veya heyecan, alerji, sinüs problemleri, aşırı yemek yeme, sıcak hava, adet kanamaları, fiziksel yorgunluk klinik kusma sendromuna yol açabilecek nedenler arasında bulunmaktadır. Klinik kusma sendromu geçiren çocukların birçoğunun ailelerinde migren sorunu vardır. Bu çocuklarda ileri yaşlarda migren rahatsızlığı gözlemlenir. Karın migreni aşırı karın ağrılarına neden olur. Bu da kusma nöbetlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*