Loading...
Arama

Kışın Cilt Kuruması ve Bakım Yöntemleri

Soğuk kış aylarında hepimiz vücudumuzun herhangi bir yeri üşümesin diye bazı tedbirler alırız. Parkeler, çizmeler, eldiven ve bereler giyeriz. Kış aylarında nem çok düşer neredeyse yoktur. Cildimizin ihtiyaç duyduğu nem seviyesini bulamadığımızdan ciltte kuruluklar meydana gelir. Ev ve iş yerlerindeki ısıtıcılar da havadaki nemi emerler. Vücudunuz ısınsa bile kış olduğunu cildiniz hisseder.

Nem seviyesi %60’ın altına düştüğünde, cildinizi konforunu sağlayan nemi kaybetmeye başlar. Ciltte büzülme, ellerde gerginlik, yüzde katılaşma, ayaklarda çatlama, bacak ve kollarda donuklaşma ya da solgunluk görülür, sıcak bir duş alma isteği uyandırır. Çünkü sıcak sudaki buhar cilde nem kazandırır. Kışın cilt sorunlarını çözmek için sıcak bir duş almak yeterli midir?

Kışın Cilt Sorunlarını Aşmak İçin Bazı İpuçları

  • Cilt yağlarını muhafaza etmek için hafif ve yumuşak bir sabun kullanın. Sabunsuz temizlik ürünleri, jelleri ılık ve sıcak suyla birlikte kullanın.
  • Duştan 5-10 dakika sonra mutlaka kurulanın. Duştan sonra vücudunuzu nemlendiriciyle nemlendirin. En iyi nemlendiriciler vazelin gibi kremlerdir. Biraz kullanın ve ovalayarak uygulayın.
  • Bebe yağı ve mineral içeren yağlı nemlendiriciler de vazgeçilmezdir. Krem nemlendiriciler ve losyonlar daha az etkilidir.
  • Yüz için güneş koruyucu nemlendiricileri kullanın. Dudaklar için vazelinli dudak koruyucuları seçin. Yaz aylarında daha ağır nemlendiriciler gerekebilir.
  • Her el yıkamadan sonra ellerinizi nemlendirin ve eldiven takın.
  • Elektrikli battaniyeler, cilt nemini azaltır. Doğal battaniyeleri tercih edin.
  • Yün ve kaba kumaş gibi ağır giysilerden kaçının, cildinizi tahriş edebilir.
  • Kışın bile güneş vardır. Özellikle kar yağdığında yüksek rakımlı yerlerde %80 etkisini gösterir. UVA ve UVB ışınlarından koruyan bir güneş kremi kullanın. Dağ sporları için yüz maskesi ve kayak gözlüğü takın, cildinizi kuru ve sert rüzgardan ve donmaktan koruyun.

Olgun ciltlerde tercih edilecek ürünler, zamanla oluşan kırışıklıklarla savaşmaya yardım edecek ürünler olmalı. Lekeli ciltler de, teni açarak lekelerin azalmasını sağlayacak güneş koruyucu faktörlerin kullanılmasına dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*