Loading...
Arama

Kısa Açlıkların Kilo Vermeye Faydası

Günümüzde obezitenin hızla artması beraberinde pek çok hastalığa yakalanmaya zemin hazırlamaktadır. Bunlardan en sık görülenleri glikoz metabolizması bozukluklarıdır. Bozulan kan şekeri dengesini sağlayabilmek için az az sık sık beslenme tarzı bu hastaların zayıflatılması için sıkça kullanılmakta ve hem ağırlık kaybının sağlanmasında hem de kan şekerinin kontrolünde önemli faydalar sağlamaktadır. Ancak son dönemde gerek klinikte hastalarla yapılan gözlemlerde gerekse de yapılan çalışmalarda glikoz metabolizmasında bozukluk olmayan kişilere uygulanan bu beslenme programının hasta kişilerde görülen olumlu etkiyi sağlamadığı görülmektedir. Peki az az sık sık yemeye alternatif hangi yöntemler işe yarayabilir diye sorduğumuzda karşımıza aralıklı yemek yeme kavramı çıkmaktadır.

Bu beslenme programında yapılan günlük öğün sayısının iki en fazla 3 ana öğünde toplanması şeklindedir. Bu uygulama yeni bir uygulama olup herhangi bir kronik hastalığı olmayan sadece ağırlık kaybı sağlamada zorlanan bireyler üzerinde denendiğinde olumlu sonuçların ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Eskiye dönüş olarak da adlandırılabilen bu beslenme programının ağırlık kaybındaki olumlu etkisini bağırsak mikrobiyotası ve uyku gibi değiştirilebilir yaşam tarzı davranışlarını düzenleyerek ilaveten vücudun biyolojik saati olarak da adlandırılan sirkadiyen ritmi ayarlayarak sağladığı düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*