Loading...
Arama

Kırılgan Serviks Nedir, Kimlerde Görülür?

Kırılgan Serviks, hamilelik yaşamış ve gebelik atlatmış kadınlarda görülmektedir. Hamilelik döneminde yanlış beslenmiş, alkol ve sigara tüketmiş kadınların rahim kanalında doğumdan sonra geçmeyen yaralar bırakmaktadır. Bu nedenle serviks kırılganlaşır ve sert dokusu zedelenerek yumuşak bir hal alır. Kırılgan Serviks nedeniyle hamileler doğumu gerçekleşmeden önce de ciddi sorunlar ile karşılaşmaktadır. Bunlardan ilki çocuğun gelişimini tamamlayamadan erken doğması ya da hamilenin düşük yapmasıdır.

Serviksin kırılganlaşması sadece beslenme sonucu değil aynı zamanda enfeksiyonlu hastalıklar ya da cinsel ilişki zorlanmasının ardından da oluşabilir. Hamilelikte hormonların güçsüzlüğü ve daha savunmasız olması nedeni ile üreme sağlığı bağışıklığının da düşmesi ve korunamamasından dolayı servikal polip hasarlarını çok sık olarak hamilelerde görülebilmektedir. Bu yüzden hamilelik sırasında güç antrenmanları yapılmamalı, ağır şeyler kaldırılmamalı, beslenme ve hafif yürüyüş ile gebelik dönemi desteklenmelidir. Eczane ya da aktardan alabileceğiniz bazı tropik karışımların masaj yardımı ile karna sürülmesi ile de yapılan masaj serviks sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Dikkatli olunmadığında ise kırılgan servikse ek olarak rahim ağzı yarası da oluşabilmektedir.

Servikal Polip Nedir, Serviks Sağlığında Yeri Nedir?

Servikal polip nedir diye sorduğunuzda bir diğer adıyla rahim ağzı polipleri olarak da bilinen serviks bünyesinde barınan dokuların çok fazla gelişmesi sonucunu bulacaksınız.  Serviks ise rahim boyunun vajina tarafına açıldığı alandır. Yaştan bağımsız olarak her kadında servikal polip gelişebilmektedir. Servikal polip içerisinde yaygın olmasa da kanser hücresi gelişebilir. Polipler iyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Rahim ağzından alınan polipin iyi ve ya kötü olma ihtimaline bakmak isterseniz bunun için patolojik testler yapılması gereklidir.

Serviks Ve Rahim Ağzı Yaraları

Rahim ağzı yarası , akademide adı servisit olarak geçen kendini kasık ağrısı, akıntı gibi sorunlarla ortaya çıkaran hastalıklardan biridir. Cinsel hayatı aktif her kadın bu yaraların yaşanması için bir adaydır. Herkeste olmayacağı gibi bazı kişilerde rahim ağzı yaraları görülebilmektedir.  Hastalığın belirtileri dışarıdan anlaşılamadığından ve diğer birçok rahim hastalıklarına benzediğinden bir doktora görülerek jinekolojik testten geçilmesi gerekmektedir.

Rahim ağzı yarası kesinlikle önemsenmesi gerekilen ve tedavisi kısa sürede yapılabilen bir hastalıktır. Tedavisi yapılmadığı ya da yarım kalan tedaviler sonrasında kadınlarda üreme organlarında enfeksiyonel rahatsızlıklar ve rahim ağzı kanserine kadar birçok hastalık görülebilir. Bu yaraların bir diğer adı ise bu nedenle iltihaplanma olarak geçmektedir. İltihaplanma tedavisi yapılmadığında enfeksiyon büyüyecek ve tüm üreme organlarını saracaktır. Rahim ağzı yarasi sebep olabilecek temel şeyler bulunan bölgedeki travmalardır. Bir diğer neden ise kullanılan farklı ve zararlı içerikteki birçok kimyasaldır. İntim temizleme köpükleri, yanlış tampon seçimi, gün içerisinde tamponun sık değiştirilmemesi nedeni ile oluşan enfeksiyonlar, iki doğum arası sürenin çok kısa olması, vajinadaki PH dengesinin sağlıklı olmaması ve cinsel hayatın çok aktif olması nedeni ile de rahim ağzı yarası tüm kadınlarda oluşabilir. Akıntı ve yara hissettiğinizde en yakın zamanda jinekolog randevusu alarak bir doktora görünmeniz ileride sorunla karşılaşmamanız açısından önem arz eder. Bunun yanında düzenli üreme organları temizliği ve gereksiz kimyasalların kullanılmamasının ardından da rahim ağzı yaraları zamanla yok olacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*