Loading...
Arama

Kıl Kurdunun Belirtileri ve Kıl Kurdu Tedavisi

İnsanlarda en sık karşılaşılan parazit türleri, bağırsak kıl kurtlarıdır. Genellikle çocukluk çağlarında görülür. Kıl kurtları parazitler sınıfında helmintler içerisinde nematodlar sınıfında yer alır. Kıl kurları genellikle kalın bağırsağın bölümlerinde yerleşim gösterir. Dişileri yaklaşık 1 cm, erkekleri ise 3 mm boyutundadır. En çok kör bağırsak ve apandisit kısmında bulunur. Bu bölgelere özel baş yapısı ile tutunurlar. Gebe olan dişi kıl kurtları özellikle geceleri makat kısmına gider ve buralara yumurtalarını bırakır. Yaklaşık olarak on bin yumurta bırakan dişi ölür. Dışkı ile atılan yumurtaların ağızdan tekrar alınmasıyla enfeksiyon yenilenir ve bağırsakta binlerce yeni kıl kurdu meydana gelir. Bu nedenden dolayı hijyen çok önemlidir. Özellikle tuvalet ihtiyacından sonra temizliğe dikkat edilmelidir. Yumurtalar koltuklara ve yataklara dökülüp buralarda canlılıklarını devam ettirebildiklerinden kıl kurdu genellikle tüm aile bireylerinde görülür.

Kıl kurdunun en büyük belirtisi makat bölgesindeki kaşıntıdır. Bu kaşıntı özellikle gece saatlerinde şiddetlenir. Bu kaşıntı ile birlikte huzursuzluk, uyku sorunları ve yatağı ıslatma görülebilir. Kaşıntı şiddetli olduğunda makat bölgesinde yaralara ve iltihaplanmalara rastlanır. Bir diğer önemli belirti de geceleri ağızdan su akmasıdır.

Kıl kurdunda korunma yani hijyen çok önemlidir. Hijyen kurallarına dikkat edildiği durumda bu sorun ile karşılaşma olasılığınız çok azalır. İlaç olarak pyrantel pamoat tek doz olarak kullanılabilir, 15 gün sonra tekrar edilir. Tedavide kullanılan diğer ilaçlardan bazıları ise şunlardır; mebendazol (vermox, vermazol, versid), pyrivinium pamoate (pirok, piramon), piperazine citrate (siropar, hemicid, pipor)… İlaç kullanmadan önce bir doktora başvurun ve gerekli testleri yaptırın. Sonuca göre doktorun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*