Loading...
Arama

Keçi Boynuzu Çayı Tarifi ve Faydaları

Bitkilerin merhem ve çay olarak kullanılmasının geçmişi uzun yıllara dayanır. İlaçların hazırlanmasında kullanılan bitkiler, doğal tüketimde vücuda oldukça faydalı etkiler sağlar. Her bitkinin kendine göre bir etkisi olmakla birlikte, aynı zamanda yan etkisi de mevcut olabilir. Bitkileri bu bakımdan riskli grup ve riskli olmayan grup olarak ikiye ayırabilmek mümkündür. Keçiboynuzu bitkisi ise, risksiz gruba girmekte olup, bu bitkiyi taze olarak ya da çayını yaparak tüketebilmeniz mümkündür. Çaylarınızda tatlandırıcı olarak da tercih edebileceğiniz keçiboynuzun vücutta baş gösterebilecek birçok hastalığın önceden engellenmesi gibi bir etkisi olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Keçiboynuzu çayının faydalarından bahsedeceğimiz bu yazımızda, aynı zamanda, bu çayı nasıl hazırlayabileceğinize de yer vereceğiz.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Keçi boynuzu çayının yararları arasında, kötü kolesterolün düşülmesi bulunmaktadır. Bilindiği gibi kötü kolesterol kalbi olumsuz etkilediği gibi, kan dolaşımınızı gerçekleştiren damarlarınızın da esnekliğini yitirmesine, sertleşmesine ve tıkanmasına yol açar. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, günde 4 gram keçi boyunuzu tüketen kişilerin kötü kolesterol seviyelerinde, bir hafta sonun önemli oranda düşme yaşanmıştır.

İshali Keser

Keçiboynuzu çayının etkileri arasında, ishalin engellenmesi de yer almaktadır. Özellikle küçük çocuklar ve bebeklerde, gıdalara bir miktar karıştırılacak sıvı, ishalin hızlı bir şekilde kesilmesini sağlar. İshal besin ve su kaybı anlamına geldiğinden, bu çayı tercih ederek hızlı bir şekilde tükettiğiniz besinlerden alacağınız faydayı artırabilirsiniz.

Diyetlerde Tüketime Uygundur

Keçiboynuzu bitkisi aynı zamanda diyet yapanlar için de oldukça destekleyici bir bitkidir. Gün içinde ara öğünlerinizden sonra 1 kez içeceğiniz keçiboynuzu çayı, besinlerin bağırsaklardan geri emilimini artırdığından, karnınızı uzun süreler daha tok hissetmenizi sağlayacaktır. Dolayısı acıkmanız bir süre daha engellenecektir.

Keçiboynuzu Çayının Hazırlanışı

Keçiboynuzu çayının hazırlanışı oldukça kolaydır. Bu çay sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Soğuk tüketimde bir tencere kaynamış su içine 4 -5 keçiboynuzu atılır ve soğuyana kadar, yani yaklaşık 45  dakika – 1  saat süresince bekletilir ve tüketilir. Sıcak tüketimde, keçi boynuzlarınızı suya attıktan sonra, suyu kısık ateşte bir süre kaynatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*