Ana Sayfa / Bitkisel Çaylar / Keçi Boynuzu Çayı Tarifi ve Faydaları

Keçi Boynuzu Çayı Tarifi ve Faydaları

Değerlendir

Bitkilerin merhem ve çay olarak kullanılmasının geçmişi uzun yıllara dayanır. İlaçların hazırlanmasında kullanılan bitkiler, doğal tüketimde vücuda oldukça faydalı etkiler sağlar. Her bitkinin kendine göre bir etkisi olmakla birlikte, aynı zamanda yan etkisi de mevcut olabilir. Bitkileri bu bakımdan riskli grup ve riskli olmayan grup olarak ikiye ayırabilmek mümkündür. Keçiboynuzu bitkisi ise, risksiz gruba girmekte olup, bu bitkiyi taze olarak ya da çayını yaparak tüketebilmeniz mümkündür. Çaylarınızda tatlandırıcı olarak da tercih edebileceğiniz keçiboynuzun vücutta baş gösterebilecek birçok hastalığın önceden engellenmesi gibi bir etkisi olduğu bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Keçiboynuzu çayının faydalarından bahsedeceğimiz bu yazımızda, aynı zamanda, bu çayı nasıl hazırlayabileceğinize de yer vereceğiz.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Keçi boynuzu çayının yararları arasında, kötü kolesterolün düşülmesi bulunmaktadır. Bilindiği gibi kötü kolesterol kalbi olumsuz etkilediği gibi, kan dolaşımınızı gerçekleştiren damarlarınızın da esnekliğini yitirmesine, sertleşmesine ve tıkanmasına yol açar. Yapılan bilimsel çalışmalara göre, günde 4 gram keçi boyunuzu tüketen kişilerin kötü kolesterol seviyelerinde, bir hafta sonun önemli oranda düşme yaşanmıştır.

İshali Keser

Keçiboynuzu çayının etkileri arasında, ishalin engellenmesi de yer almaktadır. Özellikle küçük çocuklar ve bebeklerde, gıdalara bir miktar karıştırılacak sıvı, ishalin hızlı bir şekilde kesilmesini sağlar. İshal besin ve su kaybı anlamına geldiğinden, bu çayı tercih ederek hızlı bir şekilde tükettiğiniz besinlerden alacağınız faydayı artırabilirsiniz.

Diyetlerde Tüketime Uygundur

Keçiboynuzu bitkisi aynı zamanda diyet yapanlar için de oldukça destekleyici bir bitkidir. Gün içinde ara öğünlerinizden sonra 1 kez içeceğiniz keçiboynuzu çayı, besinlerin bağırsaklardan geri emilimini artırdığından, karnınızı uzun süreler daha tok hissetmenizi sağlayacaktır. Dolayısı acıkmanız bir süre daha engellenecektir.

Keçiboynuzu Çayının Hazırlanışı

Keçiboynuzu çayının hazırlanışı oldukça kolaydır. Bu çay sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilir. Soğuk tüketimde bir tencere kaynamış su içine 4 -5 keçiboynuzu atılır ve soğuyana kadar, yani yaklaşık 45  dakika – 1  saat süresince bekletilir ve tüketilir. Sıcak tüketimde, keçi boynuzlarınızı suya attıktan sonra, suyu kısık ateşte bir süre kaynatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Karabaş Otu Çayı (Mavi Çay) ve Faydaları başlıklı makalemizde Karabaş Otu Çayı, Karabaş Otu Çayı Faydaları ve Karabaş Otu Çayı Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Sakinleştirici Özelliği Bulunan Bitki Çayları

Değerlendir Günlük yaşantıda, olağan birçok olay başımıza gelmektedir. Bu olaylar sonucunda sinirlerimiz gerilebilir, stres yapabilir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc