Loading...
Arama

Kaygı Bozukluğu Türleri

Kaygı bozukluğunun bazı türleri bulunmaktadır. Bunlar:

Panik atak: Panik ataklar kişinin endişe, kaygı ve korku gibi hislere kapılmasına neden olur. Kişi her an kötü bir şey olacakmış endişesi duyar. Nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve göğüs ağrısı gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Agorafobi: Alan korkusu kişinin kendisini kapana kısılmış hissetmesine neden olabilecek alan ve durumlardan kaçınması ve bu alan ve durumlara karşı duyulan korkudur.

Sosyal fobi: Sosyal korku kişinin herhangi bir sosyal ortama karşı duyduğu aşırı endişedir.

Saplantı ve zorlantı bozukluğu: Obsesif ve kompulsif bozukluğu olan kişiler çoğu zaman saplantılı ve devamlı tekrarlanan davranışlar sergiler.

Travma sonrası stres bozukluğu: Kişi daha önce yaşadığı travmatik olayları tekrar yaşayacağı hissine kapılır.

Akut stres bozukluğu: Akut stres bozukluğu belirtileri, travma sonrası stres rahatsızlığının belirtileri ile benzerlik gösterir.

Yaygın kaygı bozukluğu: Yaygın kaygı bozukluğu önemli ve önemsiz meselelere karşı en az altı ay süre ile duyulan sürekli ve aşırı endişe hissi ile tanımlanır.

Madde kaynaklı kaygı bozukluğu: Madde kullanımına bağlı kaygı bozukluğu ilaçların kötüye kullanımı veya toksik maddelere maruz kalınması sonucunda oluşur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*