Loading...
Arama

Kas Seğirmesi (Kas Titremesi veya Atması)

Kas seğirmesi kısaca, kasların istemsiz olarak titremesi olarak tanımlayabiliriz. Bazı kişiler kas seğirmesini kas titremesi veya kas atması olarak ta adlandırmaktadır. Tıbbi olarak ise bu olaya miyokimi ismi verilmektedir ve küçük amplitüdlü kasılmalar olarak tanımlanmaktadır. Seğirmeler çoğunlukla küçük bir kas grubunda lokal olarak görülür. Bazen ise tüm vücudu etkileyen generalize kas seğirmeleri görülebilir.

Kas seğirmelerinde kas lifleri seri ve istemsiz bir şekilde kasılıp gevşemektedir. En çok göz ve göz kapağı çevresinde, ellerde, parmaklarda, bacaklarda ve kollarda görülür. İç organlara baktığımızda ise en çok mide de görülmektedir. Kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Altında yatan nedene göre genellikle ciddi bir sıkıntı oluşturmasa da, bazen altında yatan neden ciddi bir hastalık olabilmektedir.

Kaslar Neden Seğirir?

İstemsiz olarak gerçekleşen bu olay farklı nedenler ile ortaya çıkıyor olsa da aslında kasların bu şekilde kasılıp gevşemesinin mekanizması tam olarak açıklanamamıştır. Genel olarak tıp insanları sinir iletiminin bozulması ve bunun sonucunda kastaki duyarlılığın artmasının buna neden olduğunu kabul etmektedir. Gayet sağlıklı insanlarda da bazı kas gruplarında bu tarz seğirmeler ara ara görülmektedir. Ayrıca birçok nörolojik hastalıkta yine seğirme görülebilmektedir. Bunlar arasında öncelikli olarak ALS Hastalığı (Amiyotrofik Lateral Skleroz) sayılabilir.

Kas seğirmesi özellikle göz çevresinde sık görülen bir durumdur. Fakat uzun süre ve şiddeti giderek artan ve vücuda yayılan kas seğirmelerinde mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir. Aynı zamanda kas seğirmesi ile beraber kaslarda güçsüzlük, kaslarda erime ve başka sinirsel bulgular görülüyorsa yine uzmana başvurmakta fayda vardır.

Kas Seğirmesi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Eğer böyle bir sıkıntı ile karşılaşıyorsanız hastanelerde nöroloji bölümlerine gitmeniz gerekmektedir. Eğer nörolog ihtiyaç duyarsa sizi altında yatan nedene göre farklı bölümlere yönlendirebilir. Fakat ilk etapta nöroloji bölümüne gitmeniz gerekir.

Burada uzmanlar çeşitli laboratuar testleri ve bazı incelemeler isteyebilir. Laboratuar incelemeleri genellikle rutin hemogram, bazı minerallerin değerleri, kreatin fosfokinaz, elektrolitler ve tiroid hormonlarını içermektedir. Bunun yanında MR, EMG (elektromiyografi) gibi ek tanı yöntemleri istenebilir.

Göz Kapaklarında Seğirme

En çok seğirme görülen yer göz kapaklarıdır. Neredeyse tüm insanlar az veya çok bu durum ile karşılaşmıştır. Genellikle stres, yorgunluk, aşırı uykusuzluk, kafein tüketiminin fazla olması gibi nedenler ile ortaya çıkar ve ciddi değildir. Çoğunlukla kısa sürelidir ve altında yatan yorgunluk, uykusuzluk gibi neden ortadan kalktığında kendiliğinden geçmektedir.

Göz kapağındaki seğirmenin ciddiye alınması gereken durumlarda vardır. Seğirme veya titreme ile beraber görmede azalma, çift görme, peltek konuşma, yüzde felç, yutkunma güçlüğü gibi belirtilerde görülüyorsa durum ciddi olabilir. Uzmana gitmekte fayda vardır.

Kas Seğirmesinin Nedenleri

Ciddi veya ciddi olmayan onlarca farklı neden kaslarda küçük titremelere ve kas atmalarına sebep olabilir. Küçük veya büyük kaslardaki bu durumun çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerden en çok karşımıza çıkanlardan bazılarını sizler ile paylaşacağız.

 • Stres, yorgunluk, uykusuzluk ve kaygı bozukluğu
 • Aşırı miktarda kafein içeren ürünlerin tüketilmesi
 • Vücudun çeşitli nedenlere bağlı olarak su kaybetmesi
 • Kaslardaki kramp sonrası oluşan kas yorgunluğu
 • Kaslara sinirsel uyarıları ileten sinirlerin hasar görmesi
 • Bazı ilaçlar ve zehirlenmeler
 • Vücuttaki bazı mineral veya vitaminlerin eksikliği
 • Hipotiroidi hastalığı
 • Öpüşme hastalığı
 • ALS ve MS hastalıkları
 • Parkinson hastalığı
 • Motor nöron hastalığı

Kas Seğirmesi Nasıl Geçer?

Tabi ki tam anlamıyla kas seğirmesinin geçmesi için altında yatan nedenin bilinmesi ve ona yönetil olarak bir tedavi yapılması gerekir. Fakat basit kas seğirmelerinin geçmesi için farklı uygulamalar yapabilirsiniz.

Kas Hareketleri

Kaslarınız ile yapacağınız ısınma, ve gerinme hareketleri seğirmelerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle zayıf ve güçsüz kaslarda ortaya çıkan seğirmeleri önlemek için kasların güçlendirilmesi gerekir. Bunun için kas hareketlerini yapabilirsiniz.

Beslenmeye Dikkat!

Beslenme önemlidir. İlk olarak fazla kafein içeren yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanı gerekmektedir. Bununla beraber vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterli bir şekilde almak gerekir.

Stres ve Yorgunluktan Uzak Durun!

Stres, yorgunluk ve uykusuzluk kaslardaki seğirmenin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Stresten uzak durmak gerekir. Aynı zamanda yorgun ve uykusuz kalmanız bu soruna ve başka sorunlara sebebiyet vereceğinden dolayı düzenli uyku şarttır ve yorulduğunuzda yeterince dinlenmeniz gerekir.

Kas Seğirmesi Tedavisi

Eğer kas seğirmesi bir hastalıktan (ALS, MS, Hipotiroidi vb.) kaynaklı olarak ortaya çıkıyorsa direk olarak nedene yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Kas seğirmesine neden olan birçok metabolik ve sinirsel hastalık vardır. Bu hastalıklardan her birisinin tedavi protokolü farklıdır ve farklı şekillerde ve farklı ilaçlar ile tedavi edilir. Burada uzmanın önereceği tedavi yöntemi ve ilaçlar kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*