Ana Sayfa / Sindirim Sistemi Sağlığı / Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Türleri

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Türleri

Değerlendir

Birçok vakada karaciğer kanserinin nedeni bilinmemektedir. Buna karşın, bazı vakalarda karaciğer kanserinin nedeni bilinir. Örneğin, bazı hepatit virüslerinin neden olduğu kronik enfeksiyonlar karaciğer kanserine neden olabilir. Karaciğer kanseri, karaciğer hücrelerinin DNA’larında değişiklikler olması sonucu ortaya çıkar. Sonuç olarak, hücreler kontrol dışı büyümeye başlar ve tümörler oluşur.

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Türleri

Karaciğer hücrelerinde başlayan birincil karaciğer kanseri, kanserli olan hücrelerin çeşidine bağlı olarak farklı türlere ayrılır.

Hepatosellüler Karsinom: Çocuklarda ve yetişkinlerde en yaygın olarak görülen birincil karaciğer kanseri türüdür. Kanser temel karaciğer hücresi olan hepatositte başlar.

Kolanjiokarsinom: Bu tür kanser, karaciğer içerisindeki ufak boru görünümlü safra kanallarında başlar. Bu kanser türü bazen safra kanalı kanseri olarak da adlandırılır.

Hepatoblastom: Nadir olarak görülen bu karaciğer kanseri türü 4 yaşın altındaki çocukları etkiler. Hepatoblastom hastası olan çoğu çocuk başarı ile tedavi edilebilir.

Anjiosarkom veya Hemanjiosarkom: Nadir olarak görülen bu kanser türleri karaciğerdeki kan damarlarında başlar ve hızla ilerler.

Bir önceki yazımız olan İshal Nedenleri ve İshal İçin Çözüm Yolları başlıklı makalemizde Acil İshal Geçirme, Bebek İshal Geçirme ve Evde İshal Geçirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Haber

Sarı ve Kahverengi İshal Nedenleri

Değerlendir Bilindiği üzere dışkının normalden çok daha fazla sulu olması haline ishal ya da daire …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

download microsoft office professional plus 2019 with volume licensing product key download official microsoft office 2016 professional visio bonanza can i use can i get official microsoft office professional plus 2013 product key unlicensed official how to install microsoft office professional plus 2019 with product key buy best i have a windows 10 pro product key but no disc