Loading...
Arama

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Türleri

Birçok vakada karaciğer kanserinin nedeni bilinmemektedir. Buna karşın, bazı vakalarda karaciğer kanserinin nedeni bilinir. Örneğin, bazı hepatit virüslerinin neden olduğu kronik enfeksiyonlar karaciğer kanserine neden olabilir. Karaciğer kanseri, karaciğer hücrelerinin DNA’larında değişiklikler olması sonucu ortaya çıkar. Sonuç olarak, hücreler kontrol dışı büyümeye başlar ve tümörler oluşur.

Karaciğer Kanseri Belirtileri ve Türleri

Karaciğer hücrelerinde başlayan birincil karaciğer kanseri, kanserli olan hücrelerin çeşidine bağlı olarak farklı türlere ayrılır.

Hepatosellüler Karsinom: Çocuklarda ve yetişkinlerde en yaygın olarak görülen birincil karaciğer kanseri türüdür. Kanser temel karaciğer hücresi olan hepatositte başlar.

Kolanjiokarsinom: Bu tür kanser, karaciğer içerisindeki ufak boru görünümlü safra kanallarında başlar. Bu kanser türü bazen safra kanalı kanseri olarak da adlandırılır.

Hepatoblastom: Nadir olarak görülen bu karaciğer kanseri türü 4 yaşın altındaki çocukları etkiler. Hepatoblastom hastası olan çoğu çocuk başarı ile tedavi edilebilir.

Anjiosarkom veya Hemanjiosarkom: Nadir olarak görülen bu kanser türleri karaciğerdeki kan damarlarında başlar ve hızla ilerler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*