Loading...
Arama

Karabaş Otu Çayı (Mavi Çay) ve Faydaları

Karabaş otu, Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişebilen ve bir diğer ismi de Fransız lavantası olan tıbbi aromatik bitkiler arasında yer almaktadır. Bitkinin faydaları geniş bir çeşitliliğe sahiptir ve bitkinin çay olarak tüketimi mevcuttur. İçermiş olduğu etken maddeler ile çay olarak tüketildiğinde vücudunuzda kısa süre içinde önemli oranda değişikliklerin meydana gelmesini sağlayacaktır. Tıbbi aromatik bitkilerin bir kısmı, uyarıcı etkiye sahiptir. Bu uyarıcı etkiler, sinirlerin yatıştırılması, sakinleştirici, uyuşturucu etkiler gibi farklı konularda incelenebilmekle birlikte, karabaş otunun faydaları arasında anksiyetenin yer aldığı bilinmektedir. Karabaş otu çayından bahsedeceğimiz bu yazıcımızda aynı zamanda çayın çeşitli yararlarından ve hazırlanışından da bahsedeceğiniz.

Karabaş Otu İle Yatıştırıcı Bitki Çayı

Karabaş otunun etkisi önemli oranda sinir sistemi üzerindedir. Bitkinin daha öncede belirtildiği gibi, uyarıcı etki oluşturması ve sinirler üzerinde yatışma sağlaması söz konusudur. Son zamanlarda fazla alıngan ve her şeye sinirlenen bir hale gelmişseniz, günde bir bardak karabaş otu çayı sinirlerinizin yatışmasını sağlayacak aynı zamanda daha mutlu hissetmenizin de yolunu açacaktır. Anksiyete gibi şiddetli durumlarda ise bitkiden hemen bir çay demleyip içebilirsiniz. Etki ilk yarım saat içerisinde ortaya çıkacaktır. Karabaş otu çayının yatıştırıcı etkisi sayesinde, anksiyete ve depresyona bağlı uyku bozukluklarınızın giderilmesini de sağlayabilirsiniz.  Bitkinin sinir sistemi üzerine etkilerinin yanında, vücudun diğer bölgeleri üzerine de bolca etkisi bulunmaktadır.

Sigarayı Bırakamıyor musunuz? 

Karabaş otu çay olarak değil de merhem olarak kullanıldığında, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Fakat konumuz bu bitkinin çayı olduğundan, diğer yararları üzerinden anlatıma devam edeceğiz. Bitkinin sigarayı bıraktırmayı kolaylaştırdığı birçok televizyon programında, tıbbi aromatik bitkiler ile ilgilenmekte olan uzmanlar tarafından dile getirilmiştir. Bunun için bitkinin tohumlu kısmını ağzınıza atarak çiğneyebileceğiniz gibi, bitkinin çayını da demleyebilirsiniz.

Karabaş Otu Çayının Hazırlanması 

Karabaş otu çayının hazırlanması oldukça kolaydır. Bir su bardağı kaynamış suya, 1 -2 çay kaşığı kadar karabaş otu eklenir ve demlenmeye bırakılır. Bu tür çayların hazırlanışında demlenme süresi önemlidir. Çayınız 10 dakika kadar demlendikten sonra tüketime hazır hale gelecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*